Wnętrza i Wykończenie

Oświetlenie dzienne w budynku zależy od wielu czynników niezależnych od człowieka i takich, które człowiek może organizować i regulować.

  • Do pierwszych należą: pora roku i dnia oraz naturalny, wynikający z warunków przyrodniczych , stan atmosfery (zachmurzenie, mgła).
  • Do drugich należy zaliczyć: orientację budynku, rodzaj, położenie i wielkość otworów oświetleniowych w stosunku do kształtu i wymiarów pomieszczenia, ich przepuszczalność światła, otoczenie budynku oraz, ze względu na światło odbite, fakturę i barwę powierzchni wnętrza, głównie sufitu, ścian i podłogi. Światło słoneczne dociera do ziemi częściowo jako światło bezpośrednie, kierunkowe oraz jako światło rozproszone przez atmosferę. Nasłonecznienie bezpośrednimi promieniami słońca, tzw. Insolacja, jest w zasadzie pożądane ze względów zdrowotnych, ale w oświetleniu wnętrza stanowi czynnik dodatkowy, sporadyczny, a w miejscu pracy przeważnie niepożądany, chociażby z tego względu, że powoduje olśnienie wzroku, niszczenie niektórych materiałów i przegrzanie pomieszczeń w lecie. Odpowiednie usytuowanie budynków i pomieszczeń może zapewnić insolację wnętrza lub od niej zabezpieczać.

W budynkach przemysłowych pożądane jest, a w niektórych rodzajach przemysłu wręcz wymagane, usytuowane otworów świetlnych na północ, natomiast w budynkach mieszkalnych od północy sytuuje się pomieszczenia pomocnicze, a pokoje mieszkalne powinny mieć zapewnione nasłonecznienie chociaż przez krótki czas w ciągu dnia przez cały rok.

Jak dobrać odpowiednią ilość okien w mieszkaniu

Światło naturalne odgrywa w naszym życiu niebagatelną rolę. Nie tylko pozwala nam funkcjonować, w pełni widzieć to co nas otacza, ale też, co udowodniono już dość dawno naukowo, pozwalają nam zaczerpnąć pokaźną dawkę witaminy D. Niezwykle ważny jest czynnik psychologiczny. Nic nie wprawia tak skutecznie w zły nastrój jak brak słońca, nic tak go nie poprawia jak piękna pogoda za oknem. Dlatego też zapewnienie właściwego naturalnego oświetlenia w domu jest niezwykle istotne. Stąd też wniosek, aby każdy dom czy mieszkanie posiadał jak najwięcej okien, ale też warto zauważyć, że okna te powinny wychodzić na właściwe strony świata, co znacznie może ułatwić nam życie.

Okna wychodzące na najbardziej nasłoneczniony strony mogą być nieco uciążliwe, jednak na wszystko znajdzie się sposób. Zawsze można się zaopatrzyć w odpowiedniego rodzaju zasłony, rolety, żaluzje, wedle własnego uznania, dobrać odpowiednie kolory, tym samym otrzymamy satysfakcjonujący nas efekt. Warto też zastanowić się przed kupienie domu czy mieszkania, jaki rodzaj rozmieszczenia okien będzie dla nas najlepszy. Nie każdy lubi być budzony, przez promienie słoneczne bladym świtem, nie każdy lubi pracować w pełnym słońcu, dlatego też warto dokładnie przeanalizować także rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu. To, co na początku może się wydawać mało znaczące, w praktyce może okazać się bardzo uciążliwe.

Kolejną ważną kwestią jest właściwe dobranie wielkości okien. Z pozoru mogłoby się wydawać, że im większe tym lepiej, jednak to nie zawsze się sprawdza. Czasami możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy ważniejsze od wielkości okien jest ich właściwe umieszczenie, a zbyt duże okno może tylko zepsuć całą kompozycję mieszkania. A o to też nam nie chodzi. Jeśli chcemy otrzymać zadowalający nas efekt, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Tym samym unikniemy niezadowolenia z użytkowania domu czy mieszkania. A o nasze zadowolenie w największej mierze chodzi. Dlatego też warto poświęcić więcej czasu na zastanowienie się nawet nad najdrobniejszym detalem, wszystko to z pewnością przyniesie nam satysfakcjonujący efekt.

Piękny dom, a oświetlenie zewnętrzne

Warto pamiętać, że piękny dom to nie tylko dom posiadający dobrze oświetlone wnętrza. Równie ważne jest oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko ułatwia nam życie w chwili późnych powrotów do domu, ale i wpływa na wygląd naszego domu. Oświetlenie zewnętrzne może mieć ogromny wpływ na aranżację przydomowego ogrodu oraz na wygląd elewacji. Jakie lampy można wykorzystać wokół swego domu?

Wśród wielu popularnych rozwiązań pozwalających na urządzenie ogrodu w sposób bezpieczny i komfortowy oraz na oświetlenie domu w kompleksowy sposób znajdują się m. in. inteligentne światła. Ich inteligencja związana jest z czujnikami ruchu, dzięki czemu światło zapala się wtedy, gdy czujniki zarejestrują obecność człowieka. Dzięki takim lampom każdy, komu zdarza się późno wracać do domu może pokonać drogę od furtki do drzwi wejściowych w przyjemny i bezpieczny sposób. To wygodne rozwiązanie, które szybko zyskało ogromną popularność. W efekcie to właśnie lampy z czujnikami ruchu stały się najchętniej wybieranym oświetleniem zewnętrznym, z którym możemy się spotkać już niemal w każdym polskim ogrodzie. Dobrze rozmieszczone lampy mogą też sprawić, że dom i jego najbliższe otoczenie zaprezentują się wspaniale i staną się ozdobą każdej ulicy. To szansa nie tylko na zapewnienie sobie bezpiecznej drogi do domu w ciemnościach. To idealna propozycja dla tych, którzy w swych ogrodach często urządzają przyjęcia i chcą zapewnić swym gościom wygodę, bezpieczeństwo oraz moc wrażeń estetycznych. Odpowiednie wykorzystanie lamp ogrodowych oraz oświetlenia zewnętrznego z czujnikami ruchu w znacznym stopniu ułatwia to zadanie.

Zazwyczaj czytane