Coraz więcej miejsca w dyskusji publicznej poświęca się zagadnieniu ekologii. Pojawia się ono regularnie nawet w przestrzeni teoretycznie nie powiązanej z tematem w sposób bezpośredni. Ekologia i współczesne zagrożenie środowiska naturalnego dotarły na modowe wybiegi, a także do trendów wnętrzarskich. Jak obecnie wyglądają najmodniejsze elementy eko architektury, które warto wprowadzić do naszych domów? Na tym skupimy się w dzisiejszym artykule.
Moda na eko architekturę trwa już od kilka sezonów, zataczając coraz szersze kręgi. Początkowo, dotyczyła głównie metod budowlanych oraz sposobu wpisania zabudowy w otaczającą przyrodę. Obecnie, możemy mówić o olbrzymim rozwoju tej tendencji, która zaczyna dotykać różnych dziedzin budownictwa i dekoracji.
Jak wyglądają nurty ekologiczne we wnętrzach? Przede wszystkim, możemy mówić o stosowaniu produktów energooszczędnych oraz zmianie przyzwyczajeń na takie, które nie zagrażają środowisku naturalnemu. W nurt eko wpisuje się także ultranowoczesny system Smart House, pomagający zoptymalizować zarządzanie wszystkimi domowymi instalacjami.
Coraz szerzej mówi się także o konieczności powrotu do natury w produktach, których używamy na co dzień. Dotyczy to jednak nie tylko mocno napiętnowanych jednorazowych sztućców, które niebawem znikną ze sklepowych półek, ale też domowego wyposażenia.
Eko architektura uwielbia także przeplatać przestrzeń naturalną z budynkiem. Dzięki temu, powstają ciekawe połączenia domów, wypełnionych naturalną zielenią.
Zalety takiego rozwiązania są wieloaspektowe i naprawdę trudne do przecenienia. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie, energooszczędnych żarówek LED, które znajdziemy w ofercie Lampy.it, korzyści dostrzeżemy wraz z pierwszą fakturą za energię elektryczną. Technologia LED zużywa zdecydowanie mniej prądu niż klasyczne żarówki, a przy tym jest niezmiernie trwała i bezawaryjna.
Większość nowoczesnych produktów oświetleniowych, dostępnych na rynku, również w sklepie Lampy.it, oferuje modele ze zintegrowanym gwintami LED, dzięki czemu bez trudu można wymienić żarówki na bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska.
Oprócz względów czysto finansowych, wprowadzenie elementów wyposażenia z naturalnych materiałów, jak drewno, wiklina, kamień i trawy, pozwala na zbudowanie ciekawych i bardzo przytulnych aranżacji wnętrzarskich.
W nadchodzących miesiącach do szczególnie widocznych i dominujących trendów będą należeć lampy o ażurowych abażurach z plecionek rattanowych lub z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Powracają również tekstylne klosze, wykonane z surowego lnu, które pozwalają uzyskać rozproszone i delikatne światło, idealne do strefy wypoczynku w komfortowym, nowoczesnym salonie.
Bycie eko to także wprowadzanie zieleni do wnętrz, która dodatkowo dekoruje i wspiera odpoczynek w domowym zaciszu.
Olbrzymią popularnością wciąż cieszą się oczywiście rośliny doniczkowe, ale też tworzy się całe ściany, budowane z pnączy i mchów ozdobnych. Dzięki nim, wprowadzamy do wnętrz nieco przyrody, która pozostaje z nami przez cały rok, nawet gdy na zewnątrz zaczynają się zimowe mrozy.
Bycie eko domatorem przynosi wiele zalet i korzyści dla wszystkich mieszkańców takiego wnętrza. Eko trendy bez trudu wprowadzamy do niemal każdej stylizacji, uzupełniając wnętrza minimalistyczne i skandynawskie, ożywiając nieco przestrzenie industrialne oraz dodając przytulności aranżacjom klasycznym.
Jak wykorzystamy poszczególne elementy, zależy tylko od nas. Jedno jest pewne – eko architektura wnętrz to nie tylko trend aranżacyjny, to nowa filozofia życia, która daje sporą dawkę piękna oraz pomaga zacząć dbać o naszą planetę już we własnych domach.