Ogrzewanie, Piece, Kotły

Wybór drewna kominkowego

W okresie jesiennym wielu posiadaczy kominków staje przed istotnym wyborem zakupu drewna opałowego do kominka. Na rynku dostępne jest drewno pochodzące z różnego rodzaju drzew. Przed zakupem odpowiedniego opału, warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami drzewa. Najlepsze drewno do kominka to paliwo z drzew liściastych jak grab, dąb, jesion, takie drewno daje dużą ilość ciepła i spala się równomiernie.

Drewno do kominka:
- z drzewa liściastego, iglastego?
- Z drzewa twardego czy miękkiego?

Drzewa iglaste zawierają w sobie dużą ilość żywicy oraz mają tendencje do "strzelania". Podczas spalania żywica wydzielać będzie dość charakterystyczny zapach oraz sporą ilość dymu, co może prowadzić do zanieczyszczenia paleniska i komina.

Natomiast, decydując się na drzewo liściaste należy zastanowić się czy zakupić drewno z drzew miękkich czy twardych. Drewno z drzew twardych takich jak np. dąb spala się dłużej i daje więcej ciepła dzięki większej kaloryczności. Natomiast drzewa miękkie jak lipa, ma niższą kaloryczność, pali się krócej i daje mniejszą ilość ciepła.

Oprócz wyboru drewna do kominka, ważne jest miejsce w którym opał będzie przechowywany. Przechowywanie opału w suchym miejscu ma na celu obniżenie jego wilgotności, co zapewnia dłuższe i wydajniejsze spalanie. Można również rozważyć zakup opału z wyprzedzeniem i we własnym zakresie zatroszczyć się, aby je dosuszyć. Jeśli jednak potrzebujemy opału na już, zapytajmy o okres sezonowania oraz procent wilgotności.

Jakie powinno być drewno do kominka:

  • długość drewna pomiędzy 20, a 30cm
  • Grab - najlepsze drewno opałowe do kominka (wolne spalanie, duża ilość ciepła) (gęstość po wysuszeniu ok 835kg/m3, w porównaniu np. do dębu 700kg/m3)
  • Zakupu drewna polecamy dokonać bezpośrednio w nadleśnictwie lub tartaku
  • Drewno do kominka powinno być sezonowane - suche (1, 2-letnie)
  • Optymalna wilgotność drewna wynosi od 10% do 20%

Tabela - Drewno do kominka: podział: Gatunek, Ilość kg, Wartość opałowa

GATUNEK DREWNA
ilość kg na 1 metr
przestrzenny drewna kominkowego
o wilgotności 25%
Wartość opałowa
w Gj na 1 metr
przestrzenny drewna kominkowego
Grab 570 10,00
Grusza 500 8,80
Buk
490 8,40
Dąb 470 8,30
Jabłoń
465 8,22
Orzech 460 8,10
Brzoza 440 7,90
Sosna 350 6,50
Wierzba 240 4,00

Zazwyczaj czytane