Okna, Drzwi, Podłogi, Bramy

Podłoga ma, wbrew pozorom duży wpływ na to, jak wygląda dane wnętrze. O jej wyborze mogą decydować względy praktyczne – na przykład łatwość czyszczenia, czy wytrzymałość, ale niebagatelny jest też jej funkcja estetyczna.

Kolor podłogi może w znaczący sposób zmienić atmosferę mieszkania, czy pokoju, w którym się znajduje. Przed wyborem konkretnej podłogi należy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i dokładnie poznać oferty różnych producentów. Można również zasięgnąć opinii znajomych, którzy niedawno zdecydowali się na zmianę podłogi. Panuje przekonanie, że jasne podłogi są bardziej uniwersalne od ciemnych. Z pewnością mogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że będzie ono sprawiać bardziej optymistyczne wrażenie niż w przypadku gdybyśmy zdecydowali się na podłogę ciemną. Ta ostatnia za to bardziej rzuca się w oczy, może przytłoczyć wnętrze i sprawia raczej egzotyczne lub staroświeckie wrażenie.

Na ciemną podłogę powinny decydować się raczej osoby, które cenią sobie oryginalność.

Podłogi drewniane z pewnością sprawiają bardzo eleganckie wrażenie, wymagają jednak więcej uwagi niż na przykład wykonane z płyt drewnopochodnych takich jak HDR czy kamień. Drewno jest dużo bardziej narażone na ścieranie oraz działanie wilgoci, pod wpływem, której może pęcznieć. Ma jednak inne zalety, do których zalicza się specyficzne „ciepło”, którego nabiera dzięki niemu pomieszczenie.

Od gatunku drewna zależy jego struktura – każdy gatunek odznacza się innym kolorem i inną fakturą, na przykład podłoga dębowa, jesionowa czy orzechowa cechują się wyraźnymi słojami, klonowa – jednolitą powierzchnią. Na rynku dostępne są także podłogi z różnych odmian drewna egzotycznego, oferujących bardziej oryginalne kolory, jak na przykład różne odcienie czerwieni i oranżu.

Kolor podłogi powinien być dopasowany do wystroju danego pomieszczenia – współgrać z meblami i resztą wystroju, ponadto, należy zwrócić uwagę na to, aby właściwie rozplanować układ podłóg w całym mieszkaniu. Powinny one jednocześnie nie być monotonne i harmonizować ze sobą kolorystycznie.

Okna, Drzwi, Bramy, Podłogi

Zazwyczaj czytane