Łazienka

Wanna czy prysznic to odwieczne pytanie wszystkich planujących remont łazienki. Zarówno ciepłe i długie kąpiele w piance jak i szybki orzeźwiający prysznic mają swoich zwolenników i przeciwników. Co zatem wybrać? Najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą decyzje są nasze osobiste upodobania.

Jeszcze dwie dekady temu wybór był raczej prosty gdyż każde mieszkanie miało zamontowaną wannę. Jest ot niewątpliwie dobre rozwiązanie dla ludzi lubiących się wyleżeć w wannie pełnej ciepłej wody. W czasie takiej kąpieli organizm wypoczywa po całym dniu pracy. Można spokojnie się zrelaksować, poczytać, przemyśleć wszystkie sprawy. Niestety montaż wanny obarczony jest także pewnymi wadami. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wiek domowników mających z niej korzystać. Starszym osobom olbrzymi problem może sprawiać zarówno wchodzenie jak i wychodzenie. Na rynku dostępne są wanny z odpowiednimi uchwytami jednak nie do końca rozwiązują one wszystkie problemu.

Poza tym wanna jest rozwiązaniem dla ludzi mających dużo czasu. Samo przygotowanie kąpieli trwa tyle co szybki prysznic. Inną kwestią są koszty. W czasach gdy podgrzanie wody jest bardzo drogie i jej metr sześcienny sporo kosztuje, a w większości domów zamontowane mamy liczniki, okazuje się, że zbyt często kąpiele mogą nas drogo kosztować. W tej kwestii kabina prysznicowa jest o wiele bardziej oszczędna.

W czasie prysznicu zużywamy o wiele mniej wody, poza tym trwa on o wiele szybciej dzięki czemu oszczędzamy czas. Podobnie jak kąpiel pozwala na relaks po ciężkim dniu w pracy. Dodatkowym plusem jest to, że także osobom starszym łatwiej wejść do kabiny prysznicowej niż do wanny. Nowoczesne kabiny oferują m.in. dysze z różnymi formami natrysków.  Po ich stosowaniu czujemy się jak po delikatnym masażu. Poza tym wiele z nich wyposażonych jest w radio. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup kabiny prysznicowej ze specjalnym wyższym brodzikiem. Jest on specjalnie wyprofilowany w taki sposób, że tworzy mini wannę.

Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju hybryda łącząca w sobie zalety prysznica i wanny. Niestety jest to trochę drogie rozwiązanie. Przeciętni konsumenci nadal muszą wybierać pomiędzy kabiną a wanną, pamiętając o zaletach i wadach zarówno jednego jak i drugiego.

W przypadku gdy mamy problem z podjęciem decyzji, ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie wanny w parawan nawannowy, który możemy zakupić osobną, bądź w zestawie z wanną. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania parawanu, oraz materiału z jakiego jest skonstruowany. Najlepszy materiał to szkło hartowane (parawany z tworzyw sztucznych są krótkotrwałe i niestabilne)

Zalety wanny:

  • możliwość długiego wypoczynku w gorącej wodzie
  • komfortowa kąpiel dzieci
  • większe bezpieczeństwo (brak możliwości poślizgnięcia)
  • możliwość zamontowania parawanu nawannowego

Zalety kabiny prysznicowej:

  • oszczędność wody
  • oszczędność miejsca
  • oszczędność czasu

 

W Łazience

Zazwyczaj czytane