Ogrzewanie, Piece, Kotły

fot. materiały prasowe

Temat ogrzewania miejsc zamieszkania to jeden z najpopularniejszych tematów powracających każdej zimy. Polacy wydają się pod tym kątem specjalistami, o dość wysokiej wiedzy w zakresie możliwości oferowanych obecnie przez rynek paliw ciepłowniczych. Nie powinno to dziwić – roczne zmiany temperatur w naszym kraju są dość wysokie, a dla wielu mieszkańców liczą się oszczędności. A na ogrzewaniu właśnie można zaoszczędzić niemałe kwoty, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy system wytwarzania ciepła. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – dlaczego jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych w naszym kraju paliw opałowych jest ekogroszek oraz w czym tkwi jego wyjątkowość.

 

Ekogroszek – paliwo praktyczne i ekologiczne

Ekogroszek to paliwo węgielne, które powstaje w wyniku selekcji bryłek o niedużych rozmiarach. Najczęściej, ich średnica jest nie większa niż 2,5 cm. W rezultacie – mogą przypominać miał węglowy lub po prostu bardzo rozdrobnione grudki węgla.

Z czego wynika popularność tego paliwa opałowego? Odpowiadając na to pytanie, można wskazać kilka najważniejszych cech, którymi się odznacza. Do najważniejszych należą oczywiście wysokie parametry w zakresie wytwarzania ciepła. Ekogroszek wypada pod tym względem korzystnie, nawet w porównaniu do innych, nie-węglowych rodzajów paliw opałowych. Co prawda, poszczególne rodzaje ekogroszku mogą różnić się wartością opałową (sięgającą nawet prawie 30 MJ/kg) – dlatego znajdziemy zarówno te dedykowane do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak i dużych budynków publicznych. W różne rodzaje ekogroszku zaopatrzysz się na stronie dostawcy Pan Groszek.

Ponadto, ekogroszek zawiera niewielką ilość zanieczyszczeń, takich jak związki siarki, popiół lub wilgoć. W rezultacie – paliwo to jest bardzo ekologiczne i spełnia wszystkie normy stawiane przez Unię Europejską. Jest ono dopuszczone do użytkowania jako bardziej ekologiczny od innych rodzaj paliwa węgielnego.

Spalanie ekogroszku

Kotły do spalania ekogroszku to kotły niskoemisyjne, których budowa i sposób działania dostosowany został właśnie do potrzeb ekologicznych. W kotłach takich znajduje się specjalna część, nazywana automatycznym podajnikiem. Jego funkcją jest pobieranie odpowiedniej ilości ekogroszku oraz jego przekierowywanie do wnętrza kotła. Dzięki obecności programatorów może ustawić nasze kotły, aby działały zgodnie z wybranym planem ogrzewania i samoczynnie, bez naszego udziału, pobierały odpowiednie porcje paliwa.

W rezultacie – zbiorniki w takich kotłach wystarczy napełniać dosłownie raz na kilka dni (w zależności od wielkości budynku, który ogrzewamy), a cała reszta pracy odbywa się bez naszego udziału.

Kupowanie ekogroszku

Ekogroszek sprzedawany jest zarówno w formie porcjowanej (w workach), jak i luzem. Ekogroszek workowany występuje najczęściej w opakowaniach zawierających 25 kg tego paliwa. Są one łatwiejsze w transporcie niż ekogroszek kupowany luzem oraz bardziej praktyczne w czasie przechowywania.

Osobom rozważającym możliwość zakupienia ekogroszku, polecamy, aby za pierwszym razem zaopatrzyć się w kilka jego rodzajów. Można je przetestować osobno, sprawdzając w jakim stopniu spełniają nasze oczekiwania, a następnie na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie większej ilości.

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Zazwyczaj czytane