Ogrzewanie domu, kaloryfery, piece, kotły, kominki, - Informacje i Porady

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Wybór drewna kominkowego

W okresie jesiennym wielu posiadaczy kominków staje przed istotnym wyborem zakupu drewna opałowego do kominka. Na rynku dostępne jest drewno pochodzące z różnego rodzaju drzew. Przed zakupem odpowiedniego opału, warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami drzewa. Najlepsze drewno do kominka to paliwo z drzew liściastych jak grab, dąb, jesion, takie drewno daje dużą ilość ciepła i spala się równomiernie.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

W przypadku budownictwa z tak zwanej wielkiej płyty najlepszymi grzejnikami z punktu widzenia praktycznego są grzejniki żeliwne, natomiast kiedy stosuje się lżejszą formę ogrzewania centralnego - grzejniki aluminiowe?

Grzejniki wykonane z aluminium, tak samo jak w przypadku grzejników żeliwnych posiadają budowę członową, jednakże to co je wyróżnia a co jest dość istotne to bezwładność cieplna. W przypadku grzejników aluminiowych jest ona o wiele mniejsza. Mniejsza bezwładność cieplna oznacza, że łatwiej jest współpracować grzejnikowi z systemem regulacji temperatury a co za tym idzie, łatwiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Brykiet

W obecnych czasach, gdy rosną ceny niemalże wszystkich towarów, ludzie szukają oszczędności gdzie tylko to możliwe. Jednym ze znacznych wydatków z jakimi liczyć musi się posiadacz własnego domu jest ogrzewanie. Wiadomo, że gdy ktoś posiada ogrzewanie gazowe problem jest mniejszy. Jednak ludzie, którzy korzystają z ogrzewania centralnego co roku mierzyć się muszą z zakupem opału. Z racji, że cena materiałów opałowych nie maleje, a wręcz przeciwnie rośnie, ludzie zaczynają szukać alternatywnych materiałów opałowych.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Które z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii jest korzystniejsze w naszym położeniu geograficznym?

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Wyłączenie ogrzewania na wakacje

Mimo że w związku z trwającą pandemią COVID-19, wiele naszych wakacyjnych planów nie zostanie zrealizowane, to zapewne większość z nas wybierze się na dłuższych lub krótszy urlop. Wiele osób zdaje sobie wówczas pytanie, co zrobić z piecem od ogrzewania centralnego – czy powinniśmy na wakacje wygasić piec?

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

pompa ciepła

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dotyczących ogrzewania domu. W czołówce znajdują się pompy ciepła, które w lato mogą ogrzewać wodę użytkową lub chłodzić powietrze w budynku, a w zimie pełnią rolę ,,kotła" w układzie grzewczym. Jak działają te urządzenia oraz czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

pompa ciepła rejestracja | Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jesteś właścicielem pompy ciepła? Zastanawiasz się, czy powinieneś ją rejestrować? W większości przypadków odpowiedź będzie zdecydowanie twierdząca, a zaniechania w tej materii mogą grozić sporymi karami finansowymi. Jesteś ciekawy, jak w ogóle to zrobić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

fot. materiały prasowe

Temat ogrzewania miejsc zamieszkania to jeden z najpopularniejszych tematów powracających każdej zimy. Polacy wydają się pod tym kątem specjalistami, o dość wysokiej wiedzy w zakresie możliwości oferowanych obecnie przez rynek paliw ciepłowniczych. Nie powinno to dziwić – roczne zmiany temperatur w naszym kraju są dość wysokie, a dla wielu mieszkańców liczą się oszczędności. A na ogrzewaniu właśnie można zaoszczędzić niemałe kwoty, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy system wytwarzania ciepła. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – dlaczego jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych w naszym kraju paliw opałowych jest ekogroszek oraz w czym tkwi jego wyjątkowość.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Klasyczne grzejniki montowane pod oknem to tylko jedno z rozwiązań, jakie stosuje się w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Wśród systemów, które zyskują coraz większą popularność, wyróżnia się ogrzewanie sufitowe – jak ono działa i czy warto je u siebie zamontować?

 

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Już od kilku dobrych lat coraz więcej osób mówi otwarcie o tragicznej sytuacji naszej planety. Efekt cieplarniany już dawno przestał być tylko tematem gorących dyskusji i stał się realnym zagrożeniem dla naszej przyszłości. Jego dotkliwe efekty widzimy już gołym okiem, ale na szczęście nie wszystko jeszcze stracone i ludzie mobilizują się do działań proekologicznych. Jedną z głównych inicjatyw tego ruchu jest ograniczenie emisji CO2, co wiązane jest często ze zrezygnowaniem z użycia węgla. Jak się okazuje, nie trzeba od razu zamykać się całkowicie na ten rodzaj paliwa, wystarczy, że sięgniemy po opał dobrej jakości. Dziś opowiemy o ekogroszku, czyli opale, który znacząco może poprawić naszą sytuację.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Taka jesień mogłaby trwać w nieskończoność! Temperatura niczym w sezonie letnim, ale nie oszukujmy się, noce są już typowo jesienne, coraz chłodniejsze. Kaloryfery nie zawsze dają takie ciepło, na jakie liczymy. Czas zatem przyjrzeć się zaletom, jakie posiadają nowoczesne grzejniki elektryczne hybrydowe!

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Chłód wieczorów? By dostatecznie długo i efektywnie ogrzewać dom, już teraz należy odpowiednio przygotować opał. To m.in. od sposobu jego składowania zależy wartość grzewcza.

Kończące się lato skłania do rozpoczęcia przygotowań do sezonu grzewczego. Chłodne sierpniowe wieczory przypominają, że jesień coraz bliżej - czas pomyśleć o zgromadzeniu opału do pieców i kominków.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej jesteśmy nastawieni na poszukiwanie odnawialnych źródeł energii i stajamy się powoli państwem coraz bardziej przyjaznym środowisku, co można zauważyć po ilości kolektorów słonecznych na coraz większej ilości domów. Jednym ze sposobów ratowania zasobów nieodnawialnych przez Unię Europejską jest dyrektywa, która głosi, że do 2020 roku każdy nowo powstały dom musi zostać wybudowany według standardów budownictwa pasywnego. Jednak, aby się to Polakom opłacało musi zostać zmienione prawo oraz świadomość społeczna.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ogrzewanie gazowe z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Generalnie ten typ ogrzewania uważany jest za stosunkowo drogi niemniej jednak ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to fakt, że takie ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ktoś, kto ma tradycyjny piec na węgiel w miesiącach zimowych nieustannie musi wykonywać pewne prace. Przede wszystkim najpierw trzeba pojechać i kupić węgiel a później pozostaje konieczność częstego odwiedzania kotłowni.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Przydomowa instalacja gazowa ze zbiornikiem LPG wymaga odpowiedniej konserwacji a także właściwego użytkowania, aby była funkcjonalna i bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli więc chcesz zadbać o bezpieczne (i tanie) ogrzewanie domu, to sprawy techniczne oddaj w ręce specjalistom i pomyśl o dzierżawie zbiornika na gaz. Sprawdź, jakie korzyści płyną z wyboru takiej instalacji gazowej.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Pompa ciepła należy do urządzeń, których podstawy teoretyczne zostały opracowane znacznie wcześniej niż powszechnie wprowadzono je do użytkowania. Za ojca pomp ciepła uważa się Williama Thomsona, który w roku 1852 przedstawił teorię umożliwiającą chłodzenie i podgrzewanie powietrza przez zmianę jego stanu fizycznego. Pierwszą pompę ciepła dla ogrzewania budynku mieszkalnego skonstruowano w roku 1928 w Anglii. W okresie powojennym ożywiony rozwój konstrukcji tego typu urządzeń przypadł w udziale Stanom Zjednoczonym, a następnie Japonii.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

kominek w domu

Jest wiele rzeczy, które czynią dom miejscem szczególnym. Takim czynnikiem jest między innymi klimat w nim panujący. Oczywiście, w dużej mierze klimat domu zależy od relacji między ludzkich pomiędzy jego mieszkańcami, jednak można wskazać co najmniej kilka rzeczy, które sprzyjają pozytywnemu klimatowi.

Do takich elementów można zaliczyć np. wystrój domu, wytwarzający poczucie przytulności, sposób dobrania kolorów, mebli i dodatków.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Termomoderniacja sposób na oszczędności w ogrzewaniu

Jeśli twoje opłaty za ogrzewanie domu bez przerwy rosną, warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Jest to mądry sposób na oszczędzanie, który będzie przynosił niższe wydatki przez całe lata.

Główny cel termomodernizacji to możliwie największe ograniczenie kosztów ogrzewania. W tym celu przeprowadzany jest szereg prac modernizujących i modyfikacji w budynku. Ciepło wydobywa się z domów i mieszkań na różne sposoby. Zazwyczaj za przesadną utratę ciepła odpowiedzialne są nieszczelne okna, bardzo cienkie ściany, a także przestarzała instalacja grzewcza o niskiej efektywności.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

dom energooszczędny

Dom energooszczędny charakteryzuje się mniejszym sezonowym zapotrzebowaniem na energię. Dla inwestorów oznacza to mniejszy koszt eksploatacji, dlatego należy pamiętać, że o poziom zużycia ciepła trzeba zadbać już na etapie projektowania. Warto mieć zatem choćby niewielkie pojęcie o domach tego typu, ponieważ to właściciel będzie później ponosił wszelkie koszty związane z użytkowaniem budynku. Ponadto nasz interes jest tutaj ściśle powiązany z troską o środowisko naturalne. Wybór rozwiązań energooszczędnych jest nie tylko korzystny dla naszych finansów, ale również sprzyja naturze.

Więcej…

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Niepewna koniunktura na rynku energetycznym oraz wzrost znaczenia rozwiązań proekologicznych w głównej mierze wpływają na wybór alternatywnych względem tradycyjnego ogrzewania inwestycji w ogrzewanie budynków. Bilanse energetyczne i przewidywania ekspertów dowodzą, że w ciągu kilkudziesięciu lat wydatki ponoszone na ogrzewanie wzrosnąć mogą nawet kilkukrotnie. Stąd praktyczna potrzeba poszukiwania rozwiązań jak najmniej inwazyjnych względem środowiska naturalnego, ale przede wszystkim względem prywatnego portfela. Ile to kosztuje? Inwestycja w zakup pompy ciepła, wraz z montażem i instalacją to koszt rzędu 30 – 80 tys. zł, który w dłuższej perspektywie czasowej przynieść może znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Więcej…

Zazwyczaj czytane