Ogrzewanie, Piece, Kotły

Ogrzewanie gazowe z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. Generalnie ten typ ogrzewania uważany jest za stosunkowo drogi niemniej jednak ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to fakt, że takie ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ktoś, kto ma tradycyjny piec na węgiel w miesiącach zimowych nieustannie musi wykonywać pewne prace. Przede wszystkim najpierw trzeba pojechać i kupić węgiel a później pozostaje konieczność częstego odwiedzania kotłowni.

Jeszcze więcej pracy mają te osoby, które ogrzewają drzewem, bo trzeba je także porąbać i odpowiednio przechowywać aby było suche. Z ogrzewaniem gazowym jest zupełnie inaczej. Doceniają je szczególnie mieszkańcy bloków, gdzie wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej inwestują w ogrzewanie gazowe. W budynkach wielorodzinnych takie ogrzewanie nie wychodzi drogo a dodatkowo można oszczędzać pieniądze. Zwykle na kaloryferach montuje się termostaty dzięki czemu można łatwo stwierdzić, kto ile zużył energii. Jeśli ktoś nie lubi wysokich temperatur albo wyjeżdża na dłużej może zmniejszyć temperaturę przekręcając pokrętło. Dzięki temu po rozliczeniu sezonu będzie miał nadpłaty. Ogrzewania gazowego boją się przede wszystkim mieszkańcy domów. Faktem jest że na początku trzeba dużo zainwestować w takie rozwiązanie.

Wiele jednak wskazuje na to, już niedługo ogrzewanie gazowe stanie się powszechne. Regulacje unijne zmuszają nas to zaprzestania ogrzewania przy pomocy węgla do 2020 roku. Po tej dacie w Polsce prawdopodobnie tak jak w innych krajach europejskich dominować będzie ogrzewanie gazowe i elektryczne.

Zalety ogrzewania gazem

  • Czyste, ekologiczne źródło energii
  • Najtańszy paliwo ogrzewania biorąc pod uwagę bezobsługowe źródła ciepła (ogrzewanie energią elektryczną czy olejem opałowym)
  • Dostępność infrastruktury gazowej na dużym obszarze Polski
  • Brak kosztu alternatywnego czyli spędzonego czasu przy piecu np. węglowym
  • Możliwość wprowadzenia automatyki (włączenie godzinę przed powrotem z pracy, zminimalizowanie temperatury w nocy), która daje oszczędności

Należy jednak powiedzieć, że ogrzewanie gazowe to wyższy koszt od ogrzewania węglem.

Zużycie kWh i koszty ogrzewania gazem budynku - Tabele

Rodzaj budynku
Ilość kWh na 1m2 w roku
Stare budownictwo (lata 70)
ok. 275-300
Budynek (lata 80)
175-200
Budynek (lata 90)
125-150
Nowe budownictwo
75-100

 

Rodzaj paliwa
Rodzaj kotła gazowego
Koszt w PLN
Gaz ziemny
Kocioł gazowy kondensacyjny nowej generacji o sprawności ok. 100%
ok. 0,24 PLN
Gaz ziemny Kocioł starszej generacji o sprawności do 80%
ok. 0,30 PLN
Gaz ziemny Kocioł starszej generacji o sprawności do 70% ok. 0,33 PLN
Gaz propan-butan (LPG)
Kocioł gazowy kondensacyjny ok. 0,44 PLN

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Zazwyczaj czytane