Ogrzewanie, Piece, Kotły

Jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych odnośnie ogrzewania domu jest piec gazowy. To najistotniejszy element w całej instalacji grzewczej. Od podjętej przez kupującego decyzji o rodzaju pieca gazowego będzie zależeć wygoda z korzystania z ciepłej wody oraz ilość zużytego gazu. Jak można się domyślić wybór wśród pieców do c. o. jest spory, gdyż takie piece są produkowane w wielu odmianach.

Do wyboru są kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne jak również coraz bardziej popularne kotły gazowe kondensacyjne.

Kotły jednofunkcyjne to te, które służą wyłącznie do zasilenia instalacji centralnego ogrzewania. Aby uzyskać z takich kotłów ciepłą wodę, to konieczne jest dokupienie podgrzewacza pojemnościowego czyli zasobnika. Dość często są już gotowe zestawy, które złożone z kotła jednofunkcyjnego i dopasowanego do niego odpowiedniego zasobnika. Kotły gazowe jednofunkcyjne są tanie.

Kotły dwufunkcyjne są zapewne wygodniejsze. To gotowe urządzenia, które wiesza się na ścianie. Posiadają zintegrowany przepływowy podgrzewacz wody. Uruchamia się on wówczas, gdy zostaje odkręcony kran z ciepłą wodą. Takie urządzenie jest praktyczne, gdyż nie zajmuje wiele miejsca. Poza tym na jego plus przemawia fakt, że jest takie i ekonomiczne. Minusem niewielkim jest fakt, iż wraz ze zmiana ciśnienia wody w instalacji, będzie nieustabilizowana temperatura wody dostarczana do kranów.

Kotły gazowe kondensacyjne są coraz bardziej popularne. Zapewne są bardziej ekonomiczne od zwykłych. Z takiej samej ilości dostarczonego paliwa dają zdecydowanie więcej ciepła. Zawdzięcza się to lepszej konstrukcji, dzięki czemu wykorzystywane jest ciepło powstające na skutek wykraplania się pary wodnej ze spalin. W zwykłych kotłach to zjawisko nie występuje.

Tak więc choć często kupujący stawiają na oszczędności i tańsze urządzenia, to warto zastanowić się i przeanalizować, co będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Niejednokrotnie zainwestowanie w droższe urządzenie sprawi, że będzie ono dłużej nam służyć, nie mówiąc już o komforcie użytkowania.

Zazwyczaj czytane