Budowa domu

Decydując się na budowę podpiwniczonego domu z garażem w piwnicy warto się dobrze zastanowić. Z jednej strony garaż usytuowany w piwnicy zajmuje mniej miejsca na działce, dzięki czemu wydaje się to być idealne rozwiązanie dla budowy na małych działkach. Z drugiej strony do takiego garażu trudniej wjechać i wyjechać zimą, wiele czasu stracimy na odśnieżanie podjazdu. Czy warto więc wybrać to rozwiązanie?

Trudno tak na prawdę udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od usytuowania działki i warunków gruntowych. Jest jednak kilka wyznaczników, które musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Jeżeli na działce mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych powinniśmy rozważyć rezygnację z podpiwniczenia lub wykonać kosztowną izolację typu ciężkiego. Oznacza to w praktyce wylanie fundamentu pod całym budynkiem zamiast typowo stosowanych ław fundamentowych. Chroni to przed nierównym osiadaniem budynku na skutek niestabilności gruntu podmakającego. Izolacja typu ciężkiego jest skuteczna, choć kosztowna, więc jeśli nie musimy się na nią decydować, lepiej zrezygnować z piwnicy.

Jeżeli nasza działka leży poniżej innych terenów, jest niżej niż droga dojazdowa i działki sąsiadów istnieje ryzyko, że będzie zalewana wodą opadową, a wówczas prawie pewne jest to, że woda ta będzie spływała także do naszego garażu. By temu zapobiec możemy zainwestować w ogrodzenie z solidną podmurówką i odwodnienia liniowe przed bramą garażową. Są to dodatkowe koszty, ale zalany garaż może nas kosztować o wiele więcej.

Jeśli mamy małą działkę i usytuowanie garażu na parterze budynku nie wchodzi w grę, a warunki wodne są dobre, garaż w piwnicy jest najlepszym rozwiązaniem jakie można zastosować. Nie zajmuje miejsca na działce, mieści się w bryle budynku, a podpiwniczenie sprzyja także przechowywaniu żywności z uwagi na o wiele niższe temperatury latem w piwnicy.

Decyzja o budowie garażu w piwnicy musi być dobrze przemyślana. Jest to rozwiązanie estetyczne i praktyczne, ale również kłopotliwe jeśli nie zadbamy o dobre odwodnienie. Dużą zaletą garażu w piwnicy jest również bezpośrednie połączenie tej części domu z częścią mieszkalną.

Zalety garażu w piwnicy:

  • Garaż w piwnicy nie zabiera powierzchni części mieszkalnej domu
  • Bezpośrednie połączenie z częścią mieszkalną
  • Integralna część domu co wiąże się możliwością wyposażenia garażu w instalację grzewczą, elektryczną, wodną

Wady garażu w piwnicy:

  • Utrudniony wjazd i wyjazd
  • Możliwość podtopień przez wody gruntowe
  • Niebezpieczeństwo zalania przez wody opadowe
  • Konieczność odśnieżania stromego podjazdu

 

Zazwyczaj czytane