Kuchnia

Półwysep w kuchni jako kompromis pomiędzy wyspą, a tradycją

Wyspa kuchenna jest dzisiaj modna. Ludzie urządzający kuchnię decydują się na tego typu rozwiązanie stanowiące centrum pomieszczenia. Niektórzy jednak uważają, że jest to kolejna zaimportowana moda, która przeminie jak większość jej podobnych. Kierują się raczej w stronę klasycznego stylu, a wyspy uważają za przejaw braku gustu. Kuchnia jest często traktowana jako centrum życia towarzyskiego domu. W tym pomieszczeniu nie tylko się gotuje, ale również przesiaduje. Dlatego urządzenie jej jest sprawą istotną. Zastanówmy się zatem czy wyspa kuchenna to dobre rozwiązanie. A może jednak powinien w kuchni stać tradycyjny stół?

Sprawa jest przesądzona jeśli kuchnia jest niewielka. W tym wypadku wyspa kuchenna nie ma zastosowania. W przypadku większych powierzchni warto wziąć pod uwagę jej walory. Jest to bowiem funkcjonalne rozwiązanie, a przy tym obecnie bardzo modne. Przede wszystkim dostęp do dodatkowego blatu roboczego jest możliwy z każdej jej strony. Ponadto wyspa kuchenna daje możliwość zamontowania kolejnych, niezastąpionych szafek. Trzecim ważnym elementem jest to, że za jej pomocą, możemy w gustowny sposób oddzielić salon od kuchni. Takie rozwiązanie nie musi nas pozbawiać stołu, ponieważ to właśnie wyspa kuchenna może tę funkcję spełniać. Wystarczy, że ustawimy krzesła, a nad nią powiesimy typowe dla jadalni szykowne lampy.

Wyspa zajmuje jednak sporą powierzchnię kuchni, ograniczając tym samym swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Sądzę więc, że na wyspę kuchenną powinni decydować jedynie właściciele naprawdę dużych kuchni. Niektórzy jednak decydują się na małe wyspy kuchenne, jedynie po to, żeby nieco urozmaicić wnętrze i stworzyć miejsce do szybkiego posiłku czy wypicia kawy. Mnie taka aranżacja nie przekonuje. Zdecydowanie wolę bardziej funkcjonalne i większe rozwiązania. A takim praktycznym podejściem jest też to, że standardowe urządzenia AGD mogą zostać zamontowane na wyspie. Można więc zamontować płytę kuchenną, zlewozmywak czy piekarnik. Gorzej z okapem, bo w tym wypadku należy kupić specjalny, montowany do sufitu sprzęt. Osoby, które decydują się na takie urządzenie kuchni muszą pamiętać, że wszystkie urządzenia zamontowane na wyspie będą w szczególny sposób wyeksponowane. Dlatego dbanie o porządek i sprzęt jest tutaj niezbędne. W przeciwnym razie centrum naszej kuchni będzie odstraszać. Należy jeszcze wziąć pod uwagę przemijanie mody. Czy czasem nie jest tak, że wszyscy w ostatnich latach decydowali się na wyspy i teraz następuje przesyt tego rodzajem aranżacjami? Wyspy faktycznie są dzisiaj częstym wyborem przy urządzaniu wnętrz. Pamiętajmy jednak, że ich formy, wielkości i barwy są bardzo różnorodne. Sądzę więc, że jeszcze długo nie przeminie moda na ich stosowanie, ponieważ jest to nie tylko ładne, ale również niezmiernie funkcjonalne wyjście.

Zalety wyspy kuchennej:

  • Oryginalny wygląd
  • Możliwość przebywanie większej ilości osób w tym samym czasie
  • Przygotowując posiłki nie musimy "patrzeć na ściany" jak to w tradycyjnych kuchniach, a możemy brać czynny udział w rozmowie z innymi osobami w kuchni czy w salonie (wraz z bezpośrednim kontaktem wzrokowym)
  • Daje możliwość połączenia blatu kuchennego ze stołem do spożywania posiłków

Wady wysypy w kuchni:

  • Konieczność doprowadzenia instalacji (woda, kanalizacja, elektryka, wentylacja) na etapie budowy/remontu
  • Brak możliwości zastosowania w małych kuchniach.

Kompromis to półwysep w kuchni czyli blat kuchenny wraz z instalacjami odchodzący od ścian. Spełnia podobną rolę co wyspa (zalety) jednak potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca.

Zazwyczaj czytane