Budowa domu (Ściany,Dach i Strop, Izolacje, Elewacje, Tynki, Fundamenty, Porady)

Budowa domu

Budowa nowego domu wiąże się przede wszystkim z wydaniem dużej ilości pieniędzy. Wielu z nas marzy o postawieniu własnego domu od podstaw tak szybko, jak to możliwe. I chociaż wiele osób decyduje się na kupno mieszkania, po drugiej stronie uparcie stoją Ci, którzy chcą od podstaw postawić swoje cztery kąty. Najważniejszy jest jasny plan budowy, przygotowanie niezbędnych dokumentów, pozwoleń i materiałów. Od czego zacząć?

Więcej…

Budowa domu

Budowa własnego domu jest jednocześnie ekscytująca i przerażająca. Jest tak wiele rzeczy, które trzeba przemyśleć i rozwiązań, nad jakimi musimy się zastanowić. Coraz więcej osób decyduje się też na budowę obiektu ekologicznego, a co za tym idzie ekonomicznego. Ubiegła lata pokazały nam, jak ważne jest, aby mieć alternatywne źródła zasilania czy taniego ogrzewania. Dlatego w wielu nowo budowanych obiektach od razu instaluje się panele fotowoltaiczne i inne nowoczesne rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii.

Więcej…

Budowa domu

Decydując się na budowę podpiwniczonego domu z garażem w piwnicy warto się dobrze zastanowić. Z jednej strony garaż usytuowany w piwnicy zajmuje mniej miejsca na działce, dzięki czemu wydaje się to być idealne rozwiązanie dla budowy na małych działkach. Z drugiej strony do takiego garażu trudniej wjechać i wyjechać zimą, wiele czasu stracimy na odśnieżanie podjazdu. Czy warto więc wybrać to rozwiązanie?

Trudno tak na prawdę udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od usytuowania działki i warunków gruntowych. Jest jednak kilka wyznaczników, które musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Więcej…

Budowa domu

Ułożenie kostki brukowej w garażu

Ułożenie kostki brukowej w garażu jest rozwiązaniem stosunkowo tanim, a jednocześnie zapewniającym całkowitą odporność na uszkodzenia spowodowane zmianami temperatury i ruchami gruntu.

Więcej…

Budowa domu

Drzwi są nieodłącznym elementem każdego domu, ale czy ktoś zastanawia się jak są one zbudowane? Przeważnie nie. Fakt, że żyjemy w dobie internetu sprawia iż świadomość ludzi w tej kwestii się poprawia, ale nadal większość osób nie zwraca na to najmniejszej uwagi. Najciekawsze jest to, że spora część naszego społeczeństwa nawet nie potrafi określić stronności drzwi, ba, niektórzy "fachowcy" źle ją określają, a potem jest problem, gdyż jest tak duży wybór, że przeważnie są one produkowane na specjalne zamówienie.

Więcej…

Budowa domu

dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne mają bardzo wiele zalet, dlatego też w ostatnim czasie tak dużo osób decyduje się na ich zakup. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą zrezygnować z tradycyjnych dachówek cementowych i blachodachówek na rzecz dachówek ceramicznych.

Więcej…

Budowa domu

Studio Krajobrazy projekt domu lawenda 2

Od stycznia przyszłego roku będą obowiązywać nowe wymagania techniczne dla budynków jednorodzinnych. Wskaźnik maksymalnego rocznego zapotrzebowania domu na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do oświetlenia będzie musiał być niższy niż 70 kWh/m2*rok. Obecnie jego wartość powinna być mniejsza niż 95 kWh/m2*rok. Równolegle konieczne będzie zwiększenie izolacyjności wszystkich przegród wewnętrznych.

 

Więcej…

Budowa domu

Renowacja dachu

Pokrycie dachowe jest nie tylko zwieńczeniem domu ale także zapewnia bezpieczeństwo jego domownikom. Dobrze wykonane potrafi chronić nas na lata, pozwalając cieszyć się ze spokojem zaciszem domowym. Nie oznacza to jednak, że raz wykonany dach nie będzie już nigdy wymagał żadnych prac. Aby utrzymać go w dobrej kondycji niezbędne jest przeprowadzenie okresowej renowacji. Zabieg ten pomoże nam pozbyć się uszkodzeń oraz skutków zużycia, będących efektem stałego narażenia połaci dachowej na eksploatację. Jeżeli chcemy uniknąć generalnego remontu dachu, aby poprawić kondycję ogólną poszycia, na początek wystarczy sama impregnacja lub pomalowanie zadaszenia.

Więcej…

Budowa domu

Cokół jest najważniejszym elementem domu. To on odpowiada za zabezpieczenie zewnętrznych ścian domu przed zawilgoceniem, a także zanieczyszczeniami i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Przede wszystkim może być on wysunięty lub cofnięty, choć najczęściej występuje ta druga opcja, która jest po prostu bardziej praktyczna, a z wysuniętym cokołem najczęściej mamy do czynienia w starym budownictwie. Przed wykończeniem cokołu np. z zastosowaniem kamieni elewacyjnych trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Istotna jest hydroizolacja. Dzięki temu budynek nie jest narażony na zawilgocenie. Ponadto cokół powinien być oczyszczony z brudu i kurzu i zagruntowany. Najczęściej stosuje się polistyren zabezpieczony siatką, którą uprzednio zatapia się w masie klejącej. Potem można już wybrać dowolne wykończenie cokołu.

Więcej…

Budowa domu

Dla większości z nas budowa domu to największa w życiu inwestycja. Warto więc dowiedzieć się, co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego, na czym nie należy oszczędzać oraz co będzie lepszym rozwiązaniem: gotowe projekty domów jednorodzinnych czy te realizowane na zamówienie.

Więcej…

Budowa domu

Ściany w budynku

Ściana to pionowy przegroda w budynku, która oddziela pomieszczenia lub w przypadku ścian zewnętrznych: wnętrze budynku od środowiska zewnętrznego. Warto wiedzieć, że ściany mogą być budowane w różnych technologiach: murowane oraz szkieletowe. W Polsce bardziej popularne są ściany murowane, które mogą powstawać z różnych materiałów, które łączy się zaprawą murarską. Poniżej opisuję krótko kilka podstawowych rodzajów ścian zewnętrznych.

Więcej…

Budowa domu

Elewacja to wizytówka domu, najbardziej rzucający się w oczy zewnętrzny element, który może pozytywnie zaskoczyć, podkreślić charakter budynku i nadać mu nowoczesny lub tradycyjny wygląd. Rodzajów elewacji jest wiele: drewniane, kamienne, łączące kamień z tynkiem, gładkie i z różnorodną fakturą. Który sposób jest najbardziej atrakcyjny i nowoczesny?

Więcej…

Budowa domu

Obok dylematu, czy zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, stoi pytanie, czy zdecydować się na zakup gotowej nieruchomości, czy będącej jeszcze w budowie. Wprowadzone regulacje prawne w 2012 roku znacznie poprawiły bezpieczeństwo nabywcy, jednak musi on wciąż zweryfikować wiele dodatkowych aspektów przed zakupem tak zwanej „dziury w ziemi”.

Więcej…

Budowa domu

W czasie wyboru projektu domu czeka na nas wiele decyzji, które mogą zaważyć na wyglądzie budynku, a także na solidności jego konstrukcji. Jedną z takich decyzji jest to, czy strop będzie betonowy czy drewniany. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Więcej…

Budowa domu

Płyty zbudowane z warstwy gipsu powleczonego kartonem są od dziesiątek lat stosowane w budownictwie. Dziś na rynku dostępne są płyty o bardzo różnych parametrach oraz możliwościach zastosowania. W tym artykule dowiesz się jak powstają, z czego są zbudowane oraz gdzie można je wykorzystać.

Więcej…

Budowa domu

Wiele osób marzących o posiadaniu własnego domu najpierw szuka odpowiedniej działki budowlanej, a po jej zakupie – decyduje się na wzniesienie budynku mieszkalnego metodą gospodarczą. Zajmuje to niemało czasu, wymaga pewnej wiedzy, a także współpracy z zaufanymi ekipami budowlanymi. Inwestorzy, którzy chcą sobie całe zadanie ułatwić, mogą wybrać dom prosto od dewelopera.

Więcej…

Budowa domu

Podbitka dachowa Galeco

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to element służący zabudowaniu okapu dachu na zewnątrz budynku. Choć jej montaż nie jest wymagany, warto o niej pomyśleć, gdyż pełni wiele ważnych funkcji. Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące podsufitki odpowiada Marcin Przybyłek z firmy Galeco.

Więcej…

Budowa domu

Płyty gipsowo-kartonowe są bardzo popularnym materiałem budowlanym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt o różnych właściwościach, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W tym artykule zostaną przedstawione podstawowe rodzaje płyt g-k oraz ich zastosowanie.

Więcej…

Budowa domu

Artykuły budowlane, to z pewnością te produkty na których cenach zależy nam najbardziej przy remoncie naszych czterech ścian. Bardzo rozsądną cenowo ofertę ma do zaoferowania w tej kwestii jeden z czołowych na rynku marketów budowlanych posiada market OBI.

Więcej…

Budowa domu

 

Decydując się na budowę własnego domu musimy być świadomi, że spędzimy w nim pewnie resztę swojego życia. Dlatego warto zadbać, by był nie tylko ładny, duży i powodujący zachwyt znajomych, ale także by był funkcjonalny.

W pierwszej kolejności pod uwagę musimy wziąć warunki zabudowy i rozmiary działki. W niektórych miejscach jest z góry określone jaki rodzaj domu możemy postawić np. ilość kondygnacji czy kąt nachylenia dachu. Istotne są również rozmiary naszej działki, ponieważ musimy uwzględnić pewne przepisy określające odległości od sąsiada. Ściany, które mają okna muszą się znajdować minimum 4 metry od granicy działki, a te bez okien 3 metry. Jeżeli planujemy założenie ogrodu też należy to wziąć pod uwagę przy wyborze projektu.

Więcej…

Zazwyczaj czytane