Budowa domu

Obok dylematu, czy zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, stoi pytanie, czy zdecydować się na zakup gotowej nieruchomości, czy będącej jeszcze w budowie. Wprowadzone regulacje prawne w 2012 roku znacznie poprawiły bezpieczeństwo nabywcy, jednak musi on wciąż zweryfikować wiele dodatkowych aspektów przed zakupem tak zwanej „dziury w ziemi”.

Regulacje prawne

Szukając mieszkania na sprzedaż, wiele osób rozważa, na jakim etapie budowy go zakupić. Jeszcze do niedawna kupno „dziury w ziemi” było obarczone znacznym ryzykiem, jednak sytuacja uległa poprawie w 2012 roku dzięki wprowadzeniu tzw. ustawy deweloperskiej.

Po więcej informacji zapraszamy na: dom-bud.pl

Ustawa to wprowadziła konieczność podpisania umowy przedwstępnej u notariusza oraz prowadzenie rachunku powierniczego, co oznacza, że pieniądze za nieruchomość trafią do dewelopera dopiero w miarę postępu prac. Zabiegi te mają na celu zabezpieczenie interesów kupującego oraz uchronienie go przed często niegdyś zdarzającymi się sytuacjami, kiedy to inwestor ogłaszał bankructwo, a nabywca zostawał z niczym.

Decydując się na zakup mieszkania we wczesnym etapie inwestycji, sprawdź również pozwolenie na budowę, które zawiera informację o ostatecznym wyglądzie planowanego osiedla.

Zakup mieszkania w budowie

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera

Sprawdzając oferty mieszkań na sprzedaż, zawsze trzeba sprawdzić wiarygodność dewelopera. Nie inaczej jest w przypadku zakupu jeszcze niewybudowanej nieruchomości. Pierwszym źródłem informacji są zapisy w KRS, które przechowują dane o stanie finansowym firm. Drugim ważnym krokiem jest weryfikacja ksiąg wieczystych, na podstawie których możesz sprawdzić, czy teren inwestycji jest obciążony hipoteką oraz czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu.

Zwróć uwagę także na certyfikaty i przynależność do organizacji branżowych dewelopera oraz zasięgnij opinii o nim wśród znajomych i na forach internetowych.

Najlepszą wizytówką dewelopera są już zrealizowane inwestycje – jeśli zdecydujesz się na zakup „dziury w ziemi”, bezpieczniej jest nawiązać współpracę z deweloperem z dużym doświadczeniem, który od wielu lat działa na rynku i może pochwalić się wieloma udanymi inwestycjami.

Korzyści z zakupu mieszkania w budowie

Do głównych zalet zakupy mieszkania jeszcze w budowie należą:

  • większy wybór mieszkań, a co za tym idzie możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb,
  • wpływ na rozkład pomieszczeń i umiejscowienie ścian działowych
  • więcej czasu na zgromadzenie środków na urządzenie mieszkania, co oznacza zaciągniecie mniejszego kredytu hipotecznego.

Obecne przepisy prawne znacznie zmniejszyły ryzyko zakupu mieszkania we wczesnej fazie budowy, jednak nabywca wciąż powinien dokładnie sprawdzić wiarygodność dewelopera i jego poprzednie inwestycje.

Zazwyczaj czytane