Budowa domu

 

Decydując się na budowę własnego domu musimy być świadomi, że spędzimy w nim pewnie resztę swojego życia. Dlatego warto zadbać, by był nie tylko ładny, duży i powodujący zachwyt znajomych, ale także by był funkcjonalny.

W pierwszej kolejności pod uwagę musimy wziąć warunki zabudowy i rozmiary działki. W niektórych miejscach jest z góry określone jaki rodzaj domu możemy postawić np. ilość kondygnacji czy kąt nachylenia dachu. Istotne są również rozmiary naszej działki, ponieważ musimy uwzględnić pewne przepisy określające odległości od sąsiada. Ściany, które mają okna muszą się znajdować minimum 4 metry od granicy działki, a te bez okien 3 metry. Jeżeli planujemy założenie ogrodu też należy to wziąć pod uwagę przy wyborze projektu.

Kolejnym istotnym kryterium jest nasz budżet jaki mamy do wykorzystania na budowę domu. Jeżeli jest ograniczony to musimy wybrać prostszy projekt bez zbędnych dodatków takich jak wykusze, filary, dach wielospadowy czy piwnica. Wszystko to podnosi znacząco koszt budowy domu.
Gdy ustalimy budżet musimy się zastanowić nad wielkością domu, często zdarza się tak, że ludzie budują za duże, albo co gorsza za małe domy. Później trudno już coś z tym zrobić. Po co dla jednej osoby dom z czterema sypialniami. Uwzględnijmy nasze przyszłe plany, jeżeli nie mamy dzieci, a chcemy mieć kilkoro, nie budujmy domu gdzie będą tylko dwa pokoje. Przemyślmy każdy szczegół, dla jednego będzie ważne, by mieć dużą kuchnię i jadalnie, inny będzie zachwycony solidnym garażem i będzie potrzebował piwnicy.

Zadbajmy o funkcjonalność domu, o jego rozmieszczenie względem stron świata. Pomieszczenia najczęściej używane tj. kuchnia, salon powinny się znajdować od strony południowej, południowo-wschodniej czy południowo-zachodniej. Tam też okna powinny być największe. Analogicznie pomieszczenia mniej używane powinny być umiejscowione od strony północnej.

Zadbajmy o odpowiednie rozłożenie budynku na działce, o wjazd od strony północnej. Planując budowę domu nie zapominajmy o ogrodzie, o tym jak ma wyglądać.

Musimy również zadać sobie szereg pytań przed budową domu:

  • Czy potrzebuję garażu, jeżeli tak to jedno czy może dwustanowiskowego? Czy musi się on znajdować w bryle budynku, czy może tylko do niej przylegać? A może wystarczy wiata?
  • Czy potrzebuję piwnicy, pomieszczeń gospodarczych, spiżarni, dwóch łazienek?
  • Czy chce balkonu, a może kilku lub taras?
  • Ile potrzebuję sypialni, pokoi gościnnych?
  • Czy chcę wyjście z salonu do ogrodu?
  • Czy pomieszczenia mogą być przechodnie czy wręcz przeciwnie?

Pamiętajmy też, że najistotniejsze jest wnętrze domu, a nie to jak wygląda z zewnątrz. Ciężko będzie wygospodarować dodatkowy pokój jeżeli się okaże, że zajdzie taka potrzeba. Tymczasem wygląd zewnętrzny można szybko, bez wielkich kosztów poprawić. To wszystko sprawia, że wybór idealnego dla nas projektu jest bardzo trudny. Jednak warto przejrzeć szereg ofert, sprawdzić w kilku różnych firmach, prosić o pomoc przy wyborze fachowców. Pamiętajmy też, że zawsze możemy nanieść pewne zmiany w projekcie, który wybierzemy. Tylko warto to zrobić na samym początku, bo później koszty dużo bardziej wzrosną.

Wybór odpowiedniego projektu to jedno z trudniejszych zadań, jednak dobrze przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb będzie nam służył przez wiele lat.

Zazwyczaj czytane