Ściana to pionowy przegroda w budynku, która oddziela pomieszczenia lub w przypadku ścian zewnętrznych: wnętrze budynku od środowiska zewnętrznego. Warto wiedzieć, że ściany mogą być budowane w różnych technologiach: murowane oraz szkieletowe. W Polsce bardziej popularne są ściany murowane, które mogą powstawać z różnych materiałów, które łączy się zaprawą murarską. Poniżej opisuję krótko kilka podstawowych rodzajów ścian zewnętrznych.
To ściany, które wykonuje się z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub pustaków wykonanych z ceramiki poryzowanej. Spoiną w ścianach jednowarstwowych jest specjalna zaprawa ciepłochronna lub klejowa albo też pianka PUR. Taka ściana musi być wykonana z dużą dokładnością, aby uzyskać idealnie pionową powierzchnię. Warto zaznaczyć, że jednowarstwowe ściany zewnętrzne nie wymagają dodatkowego ocieplenia ponieważ wykonane są z materiałów, które zapewniają dobrą izolację termiczną. Ściany tego typu mają około 40 cm grubości.
Są wznoszone z najróżniejszych materiałów: od cegieł, przez pustaki silikatowe po beton komórkowy. Mają one dwie warstwy: mur nośny o grubości około 20 cm i izolację. Rodzaj i grubość warstwy ocieplającej decyduje o ostatecznych parametrach termicznych takiej ściany. Budowanie takiej ściany nie wymaga zbyt dużej precyzji ponieważ warstwa izolacji oraz tynku wyrównuje jej powierzchnię zewnętrzną.
W takiej ścianie mamy mur nośny oraz ocieplenie, a także dodatkowo mur osłonowy. Grubość i metoda wykonania ściany konstrukcyjnej jest taka sama jak przy ścianach dwuwarstwowych. Cieńsza jest natomiast warstwa izolacji, która ma najczęściej mniej niż 15 cm. Mur elewacyjny ma grubość około 10 cm. Ostatecznie wszystkie warstwy ściany zajmują około 50cm. Oba mury połączone są ze sobą kotwami stalowymi.
Ściany zewnętrzne budynku czasami stanowią też przegrodę przeciwpożarową. Jeśli ściana ma chronić przed działaniem ognia to musi być zbudowana z materiałów niepalnych. Ściany ogniowe mogą stanowić element nośny budynku lub być jedynie zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Od funkcji jakie ma spełniać ściana ogniowa zależy jej ostateczna grubość i rodzaj użytych materiałów.