Budowa domu

Dla większości z nas budowa domu to największa w życiu inwestycja. Warto więc dowiedzieć się, co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego, na czym nie należy oszczędzać oraz co będzie lepszym rozwiązaniem: gotowe projekty domów jednorodzinnych czy te realizowane na zamówienie.

  • 1. Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?
  • 2. Technologia budowy
  • 3. Projekt domu
  • 4. Gotowe projekty domów jednorodzinnych
  • 5. Garaż i piwnica
  • 6. Jakość materiałów budowlanych
  • 7. Koszt pracy ekipy
  • 8. Dach budynku
  • 9. Instalacje w domu
  • 10. Okna i drzwi

Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

4 tysiące złotych – tyle średnio kosztuje budowa metra kwadratowego domu jednorodzinnego w przeciętnym standardzie. Oczywiście tej kwoty nie powinniśmy brać za pewnik, bo to, ile ostatecznie wydamy, zależy od wielu czynników. Niekiedy inwestycję uda się zamknąć z mniejszym budżetem, innym razem zaś musimy przygotować się na to, że z naszego konta ubędzie znacznie więcej. Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

Technologia budowy

Technologia, w której wybudujemy dom zależy od naszych upodobań, wysokości budżetu oraz wymagań zawartych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w dokumencie brak jest ograniczeń, poza typowym, murowanym domem, możemy wybrać między innymi dom drewniany (w tym z bali) lub nowoczesny dom z gliny. Oba rozwiązania są nie tylko naturalne i bezpieczne dla środowiska, ale też dużo tańsze, a inwestor zyskuje wysoki stopień komfortu.

Projekt domu

To pierwszy wydatek ponoszony przez inwestora. Jeśli zależy mu na niepowtarzalnej bryle oraz dostosowaniu kształtu domu do indywidualnych preferencji i specyfiki działki, musi wybrać projekt domu realizowany na zamówienie. Jego cena jest uzależniona od wielu czynników: powierzchni użytkowej budynku, stopnia złożoności zlecenia i renomy architekta. Według zaleceń Stowarzyszenia Architektów Polskich, cena projektu powinna być uzależniona od kosztu całej inwestycji i wynosić od 3 do 8 procent jej wartości.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Bardziej budżetowym rozwiązaniem są gotowe projekty domów jednorodzinnych. Najtańsze propozycje to wydatek rzędu od 2 do 3 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy projekty budynków parterowych, często posiadających także garaż i poddasze przystosowane do celów mieszkalnych. Pracownia tworząca projekty domów Lipińscy swoim klientom oferuje budynki utrzymane w różnych stylach – od klasycyzujących po bardzo nowoczesne. Dzięki temu bez problemu znajdziemy ten, który spełni nasze oczekiwania i dopasuje się do okolicznej zabudowy.

projekt domu jednorodzinnego Lipińscy Arosa

Garaż i piwnica

Koszt inwestycji podnoszą też dodatkowe pomieszczenia – garaż i piwnica. Na szczególnie duże wydatki musimy przygotować się, jeśli zależy nam na tej drugiej. Szacuje się, że cena jej wykonania może stanowić aż jedną piątą wartości całej budowy. Wiąże się z to z koniecznością dodatkowej izolacji i użycia nienasiąkliwych materiałów do wzniesienia fundamentów. Za garaż zapłacimy zaś od 25 do 40 tysięcy złotych, w zależności od tego, czy będzie on częścią budynku czy zdecydujemy się na obiekt wolnostojący oraz od wykorzystanych rozwiązań (brama, rodzaj dachu).

Jakość materiałów budowlanych

Zakup materiałów stanowi około 60 procent wszystkich wydatków poniesionych w związku z budową domu. Na tym obszarze nie należy jednak szukać oszczędności. To, jakie surowce wybierzemy, będzie rzutować na łatwość prowadzenia prac, komfort mieszkańców oraz wytrzymałość budynku. Ważna jest zwłaszcza ta ostatnia. Dom wzniesiony z niskiej jakości budulców już po kilku latach wymagać będzie remontu – nieraz naprawdę kosztownego.

Koszt pracy ekipy

To kolejna rzecz, na której inwestor nie powinien oszczędzać. Wraz z wydatkami poniesionymi w związku z transportem materiałów to około 40 procent wszystkich kosztów. Pamiętajmy jednak, że tanie ekipy budowlane świadczą zwykle niskiej jakości usługi. Decydując się na współpracę z którąś z nich, musimy przygotować się na to, że dom będzie wymagał poprawek. W skrajnych przypadkach zapłacimy za nie więcej, niż za wynagrodzenie dla pierwszej ekipy.

Dach budynku

Na to, ile wydamy w związku z budową domu, wpływa też rodzaj materiałów użytych do wykonania dachu, jego powierzchnia oraz ilość spadów. Na wartość pokrycia składa się koszt zakupu dachówek lub blachy, wykonanie więźby i kupno drewna, zabezpieczenie membranami, orynnowanie oraz wykonawstwo. Najtańszy, dwuspadowy dach to wydatek zwykle zamykający się w kwocie 25 tysięcy złotych.

Instalacje w domu

Ogrzewanie, elektryka oraz instalacja wodno-kanalizacyjna mogą generować aż 20 procent wszystkich kosztów poniesionych podczas budowy domu. Nie powinniśmy jednak na nich oszczędzać, bo stawką jest nie tylko nasza wygoda, ale też – a może przede wszystkim – bezpieczeństwo. Wadliwe, wykonane z niskiej jakości materiałów instalacje mogą być bezpośrednią przyczyną pożarów, zalania i tragicznych w skutkach wypadków.

Okna i drzwi

Koszty inwestycji możemy zaś zmniejszyć rezygnując z dużej ilości drzwi, balkonów czy redukując powierzchnię okien. Jeśli wybierzemy gotowy projekt, jego modyfikacja będzie wprawdzie wiązała się z pewnymi wydatkami, jednak te szybko zwrócą się dzięki minimalizacji wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych (chodzi zwłaszcza o balkony i taras) oraz montażem stolarki otworowej.

Budowa domu

Zazwyczaj czytane