Budowa domu

Budowa domu, co warto wiedzieć?

Wreszcie dojrzałeś do decyzji by wybudować wymarzony dom. Decydując się na najbardziej odpowiedni projekt pod kątem swoich wymagań, musisz określić potrzeby swojej rodziny. Powierzchnia domu powinna być dostosowana do Twoich potrzeb oraz ilości domowników. Dlatego przemyśl metraż swojego przyszłego domu oraz rozkład pomieszczeń. Przyda się też zaaranżowanie miejsca na pomieszczenia gospodarcze, takie jak np. spiżarnia czy pralnia, zwłaszcza kiedy obiekt nie jest podpiwniczony. Ponieważ budowa domu to poważna inwestycja, dobrze jest zapoznać się z kolejnymi jej etapami, by wiedzieć czego możesz się w trakcie spodziewać.

Budowlane formalności

Etapem poprzedzającym proces budowania domu jest zakup działki budowlanej. Pod rozwagę należy wziąć jej lokalizację, wielkość oraz cenę. Pamiętaj, że wybudowanie domu o konkretnej powierzchni ma bezpośredni związek z wielkością działki. Zapisy prawa budowlanego regulują sposób usytuowania obiektu oraz minimalne wymagania wielkości działki dla wybudowania na niej obiektu o danej powierzchni.

Prawo budowlane określa, że rozpoczęcie wszelkich prac wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Dokumentem, określającym dyrektywy dotyczące projektu domu jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz w nim informacje dotyczące tego, jakiego rodzaju budynek możesz wybudować na swojej działce oraz jakich gabarytów może być to obiekt. W sytuacji kiedy działka nie jest objęta planem miejscowym, należy udać się do urzędu gminy z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy, w którym należy opisać, jaki rodzaj obiektu zamierzasz postawić na powierzchni działki. Podejmując się współpracy z architektem możesz liczyć, że już na tym etapie uzyskasz pomoc przy dopełnianiu formalności i przygotowywaniu niezbędnej dokumentacji. W momencie uzyskania pozytywnej decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę, po 14 dniach można przystąpić do prac przygotowawczych, a konkretnie do zabezpieczenia terenu budowy.

Projekt domu – jaki wybrać?

Na jaki projekt domu się zdecydować: gotowy czy indywidualny? Wybierając gotowy, możesz liczyć, że zaoszczędzisz kilkanaście tysięcy złotych. W praktyce oznacza to jednak, że projekt konstrukcji domu nie będzie dostosowany do zastanych warunków zewnętrznych na danym terenie. Architekci mogą zoptymalizować gotowy projekt, jednak w takim wypadku jego cena finalnie zbliża się do tej za projekt indywidualny. Obecnie rynek oferuje kilkanaście tysięcy gotowych projektów, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Niekiedy jednak realizacja gotowego projektu może okazać się pozorną oszczędnością. Podczas analizowania różnych wycen lub kosztorysów przydatne mogą okazać się kalkulatory kosztów budowy domu dostępne w sieci. Zakupiony projekt architektoniczny będzie kompletny, kiedy uzupełnisz go o plan zagospodarowania działki, który dobrze jest zlecić okolicznemu projektantowi.

Każdemu zależy na obniżeniu kosztów budowy domu, oraz na tym, aby spełniał on wszelkie wymagania funkcjonalne. Opracowanie przez architekta optymalnego projektu, dostosowanego do konkretnych warunków, spowoduje obniżenie kosztów wykonania konstrukcji w ramach dopuszczalnych norm. Podsumowując, gotowe projekty są tańsze od tych opracowywanych pod konkretnego klienta. Pamiętaj jednak, że dla osób wymagających, oczekujących funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań najwyższej jakości, lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie projektu indywidualnego.

Z jakich materiałów wybudować dom?

Kolejną decyzję, którą należy podjąć na etapie powstawania projektu jest wybór materiału, z jakiego chcesz postawić dom. Czy ma być murowany, a może z drewna? Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie technologie budowlane nadają się do każdego budynku. Decydując się na zastosowanie nowoczesnych materiałów (jak np. tych oferowanych przez CEMEX http://www.betonnadom.pl/) zatrudnij do pracy certyfikowanych przez producenta wykonawców. Jeśli takich nie znajdziesz, przemyśl, czy nie lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania.

Budowa domu

Zaplanowanie harmonogramu budowy jest związane z budżetem, którym dysponujesz. Zwykle, dostępne w sieci zestawienia przeciętnych udziałów kolejnych etapów w całkowitych kosztach budowy, dotyczą budowy domów o średnim standardzie. Pamiętaj, że ceny robót wykończeniowych przy zastosowaniu niestandardowych rozwiązań będą znacznie wyższe.

Budowanie domu to odpowiedzialne zadanie. Oczywiście możesz samodzielnie zabrać się za niektóre prace. Decydując się na tzw. budowę gospodarczą trzeba dysponować jednak czasem oraz wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby temu sprostać, bardziej skomplikowane prace powierz specjalistom. W ten sposób unikniesz w przyszłości kosztownych poprawek i napraw. Korzystając z usług profesjonalnej firmy budowlanej poznasz od początku kosztorys budowy. Zyskasz również pewność, że każdy z etapów zakończy się sprawnie i szybko.

Bez względu na to na jaki projekt się ostatecznie zdecydujesz, jego zakup oraz uzyskanie koniecznych zezwoleń będą Cię dużo kosztowały. A to dopiero początek wydatków. Kolejnym, będzie zakup materiałów budowlanych, na których nie powinieneś oszczędzać. Każdy produkt powinien spełniać obowiązujące normy budowlane oraz powinien być objęty gwarancją. W końcu te materiały posłużą do wzniesienia konstrukcji domu i zadecydują w przyszłości o wytrzymałości całego obiektu.

Przygotowanie domu do zamieszkania

Zanim budowa szczęśliwie dobiegnie końca i wprowadzisz się do wymarzonych czterech ścian, musisz uzbroić się w cierpliwość. Kiedy przetrwasz okres przechodzenia przez uciążliwe procedury i będziesz miał za sobą poszczególne etapy budowy domu, możesz odetchnąć z ulgą. Przed Tobą najprzyjemniejszy moment – jego urządzanie.

Zazwyczaj czytane