Budowa domu

Przed nabyciem nieruchomości, oglądamy wiele z nich, zwracając uwagę na wygląd, powierzchnię czy lokalizację domu czy mieszkania. To rzecz jasna niezwykle istotne. Od tego bowiem, jaką nieruchomość wybierzemy, zależą kolejne lata naszego życia – będziemy żyć w nieruchomości spełniającej nasze oczekiwania lub w nieruchomości nie spełniającej oczekiwań. Analiza stanu nieruchomości czy też jej wyglądu, ma więc niebagatelne znaczenie, ale nie jest tym, na czym powinniśmy się skoncentrować. O wiele ważniejsze jest to, by dokładnie przeanalizować stan prawny nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości to coś, co może spowodować, iż pomimo idealnego stanu, stanie się nieruchomością, której po prostu nie powinno się kupować. Na jakie elementy stanu prawnego powinno się zwrócić uwagę?

Prawa własności.

Sprzedający nieruchomość, nie zawsze musi być uprawnionym do sprzedaży nieruchomości, a jeśli tak, nie musi być jedynym uprawnionym. Sprawdzenie tego fakty jest bardzo ważne. Oczywiście w przypadku błędów prawnych w prawach własności, podpisanie umowy notarialnej nie dojdzie do skutku, jednak przedwstępnej już tak, co może przełożyć się na koszty poniesione przez kupującego.

Nieruchomość.

Szczególnie w przypadku domów, należy sprawdzać, co jest przedmiotem sprzedaży. Jaka według dokumentów jest działka, jak położona? Niekiedy jest tak, że nie wynika to z wyglądu działki. Dopiero w dokumentach jest jasno określone, że linia graniczna działki przebiega tak a nie inaczej, stan faktyczny zaś jest błędem, unormowanym przez lata. To częsta sytuacja – ogrodzenie działki czy nasadzenia na niej, nie świadczą o tym, jaka jest. Po kupieniu zaś nigdy nie mamy gwarancji, że sąsiedzi nie zmienia zdania i nie zażądają uregulowania staniu faktycznego zgodnie ze stanem prawnym.

Zadłużenie nieruchomości.

Zadłużenie nieruchomości to bardzo istotny element, który może spowodować po jej zakupie spore problemy. Zadłużenie możne być spowodowane opóźnieniami w płatnościach czynszu lub podatku i to jest dobra wiadomość, gdyż nie powoduje żadnych negatywnych skutków, poza obowiązkiem spłacenia długu. Gorsza sytuacja powstanie, jeśli okaże się, że nieruchomość jest przedmiotem zastawu hipotecznego. Zakup takiej nieruchomości może być przyczyną wielu poważnych problemów prawnych, z utratą nieruchomości włącznie.

Stan prawny ma znaczenie.

Stan prawny nieruchomości ma bardzo wielkie znaczenie. Warto zdać sobie z tego sprawę i nieruchomość, która nas interesuje analizować również pod tym kątem. To ważne, z uwagi na to, że nieuważna analiza, a w konsekwencji zakup nieruchomości, z niejasnym stanem prawnym, może przyczynić się do wielu negatywnych skutków. Specjaliści mówią wprost – lepiej kupić nieruchomość w gorszym stanie niż się wydawało, niż nieruchomość w złym stanie prawnym. Analiza stanu prawnego, analiza dokumentów nieruchomości, jeszcze przed jej zakupem, powinny być, więc naszym obowiązkiem.