Ogrzewanie, Piece, Kotły

Brykiet

W obecnych czasach, gdy rosną ceny niemalże wszystkich towarów, ludzie szukają oszczędności gdzie tylko to możliwe. Jednym ze znacznych wydatków z jakimi liczyć musi się posiadacz własnego domu jest ogrzewanie. Wiadomo, że gdy ktoś posiada ogrzewanie gazowe problem jest mniejszy. Jednak ludzie, którzy korzystają z ogrzewania centralnego co roku mierzyć się muszą z zakupem opału. Z racji, że cena materiałów opałowych nie maleje, a wręcz przeciwnie rośnie, ludzie zaczynają szukać alternatywnych materiałów opałowych.

Brykiet tylko dla bogatych

Wiele osób interesuje się tworzeniem własnego opału. Według informacji jakie zasięgnąć można w Internecie, do stworzenia własnego opału wystarczy choćby gazeta. Brykiet czyli zbita kostka materiału opałowego jak najbardziej spełnia swoje funkcje grzewcze. Jednak ceny maszyn do produkcji brykietu są tak wysokie a ich przerób tak duży, że dla zwykłej osoby jest to zupełnie niepotrzebny wydatek. Jednak od paru lat, na rynku spotkać się można z urządzeniem do produkcji brykietu, tanim i efektownym, a mianowicie brykieciarką ręczną. Urządzenie to w zależności od ilości posiadanych komór może produkować na ogół od jednej do aż czterech kostek brykietu jednocześnie. Nie jest to urządzenie skomplikowane w użytkowaniu. Wystarczy specjalnie przygotowaną masę wlać do form i ugnieść używając specjalnych rączek. Tak przygotowana kostka musi schnąć kilka dni aż zrobi się całkowicie sucha a co za tym idzie zdatna to opału.

Z czego robić brykiet?

Brykiet powstaje przez połączenie materiałów, zalanie ich wodą i zmieszanie do momentu powstania masy. Brykieciarka ręczna pozwala na brykietowanie wielu materiałów takich jak trawa czy liście, lecz zaleca się aby masa brykietu składała się przynajmniej w połowie z papieru. Tak więc osoby, które mają zapas nikomu nie potrzebnych gazet i reklam, mogą śmiało wykorzystać ten materiał jako masę na brykiet. Oczywiście zamiast papieru można używać specjalnych lepiszy, które umożliwiają ujednolicenie masy. Jednak papier jest o wiele tańszy i równie skuteczny. Po co więc narażać się na dodatkowe koszty? Brykiet w zależności od materiału z jakiego zostanie przygotowany, charakteryzował się będzie różną kalorycznością. Wiadomo, że kostki przygotowane z trocin, które zostały zmieszane z papierem, będzie palił się o wiele lepiej i dłużej aniżeli brykiet przygotowany wyłącznie z papieru.

Ile to naprawdę kosztuje?

Przeglądając z Internecie oferty brykieciarek, wiele osób nastawia się dość sceptycznie do ich ręcznych odpowiedników. Jednak brykieciarka ręczna jest znakomitą formą oszczędzania na ogrzewaniu. Koszty jakie należy wliczyć do produkcji własnego brykietu to koszt zakupu maszyny w zależności od ilości komór jest to koszt od 80-200 złotych, oraz prąd który będzie się zużywało podczas mieszania masy. Oczywiście liczy się również wkład czasowy. Brykieciarka ręczna nie jest tak efektywna jak jej automatyczny odpowiednik. Realnie można jednak wykonać nawet 40 kostek w czasie godziny na pojedynczej brykieciarce. Tak więc wystarczy poświęcić parę godzin aby pozbyć się skoszonej trawy i gazet i zamienić je w coś co pomaga ogrzewać dom.

Brykiet może być doskonałym sposobem ograniczenia kosztów ogrzewania. Wiadomo, że bardzo trudno byłoby wyprodukować ręcznie opał na całą zimę, jednak nawet kilkaset kostek to spora oszczędność i okazja do pozbycia się niechcianej trawy czy nadmiaru gazet.

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Zazwyczaj czytane