Budowa domu

Renowacja dachu

Pokrycie dachowe jest nie tylko zwieńczeniem domu ale także zapewnia bezpieczeństwo jego domownikom. Dobrze wykonane potrafi chronić nas na lata, pozwalając cieszyć się ze spokojem zaciszem domowym. Nie oznacza to jednak, że raz wykonany dach nie będzie już nigdy wymagał żadnych prac. Aby utrzymać go w dobrej kondycji niezbędne jest przeprowadzenie okresowej renowacji. Zabieg ten pomoże nam pozbyć się uszkodzeń oraz skutków zużycia, będących efektem stałego narażenia połaci dachowej na eksploatację. Jeżeli chcemy uniknąć generalnego remontu dachu, aby poprawić kondycję ogólną poszycia, na początek wystarczy sama impregnacja lub pomalowanie zadaszenia.

 

Mycie dachu

Przed przystąpieniem do malowania lub impregnacji dachu konieczne jest wykonanie szeregu czynności przygotowawczych. Jest to konieczne aby zabieg ten przyniósł finalnie oczekiwany efekt w postaci zabezpieczenia pokrycia dachowego na kolejne lata. Gdy jesteśmy już gotowi do przystąpienia do pracy, powinniśmy zacząć od umycia dachu. Pozwoli to na usunięcie z niego powierzchownych zabrudzeń oraz nalotów powstałych z mchu, porostów i glonów, na skutek działania warunków atmosferycznych, takich jak wszelkiego rodzaju opadów, promieniowania UV oraz innych. Dach myjemy wodą lub dla lepszego efektu możemy użyć wody z dodatkiem środków czyszczących. Mało konwencjonalnym ale prostym i skutecznym sposobem jest tutaj użycie preparatów np. do czyszczenia auta (szczególnie w przypadku, gdy dotyczy to dachu z blachy) lub konwencjonalną drogą – substancji przeznaczonych stricte do powierzchni dachowych. Szybko i skutecznie sprawę załatwi tutaj myjka ciśnieniowa najlepiej posiadająca jeszcze dozownik mydła. Dach spłukujemy najpierw samą wodą, następnie używamy preparatów myjących, które na końcu zawsze należy zmyć ponownie wodą. Po umyciu dachu jesteśmy gotowi na następny krok, czyli zależnie od wyboru odpowiedniej techniki, impregnacji lub malowania.

Impregnacja dachu

Do impregnacji możemy przystąpić po całkowitym wyschnięciu dachu. Kluczowym elementem przy impregnowaniu dachu jest wybór dnia z uwzględnieniem warunków pogodowych. Warunki te powinny zostać poddane dużym restrykcjom z naszej strony, ponieważ w innym wypadku nasza praca zostanie zaprzepaszczona. Temperatura oraz wilgotność powietrza są tutaj bardzo ważnymi czynnikami. Nie zapominajmy o tym aby nie podejmować się impregnacji w upałach, mrozach, deszczu i wilgotności powietrza przekraczającej 80%. Impregnat dobieramy oczywiście odpowiedni do rodzaju pokrycia dachowego jaki posiadamy. Impregnacja niesie za sobą wiele korzyści. Jest to na przykład zapobieganie zawilgoceniu, odporność powierzchni dachu na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, ochrona przed porastaniem i nadanie połysku, sprawiającego wrażenie nowego dachu. Należy pamiętać jednak, że sama impregnacji zalecana jest w przypadku młodych dachów, maksymalnie 10-letnich. Starsze zadaszenia mogą być bardziej wymagające w renowacji.

Malowanie dachu

Kolejną metodą renowacji dachu jest jego pomalowanie. Oprócz uprzedniego jego umycia, przed przystąpieniem do malowania dachu, należy również mieć na uwadze zabezpieczenie fragmentów domu narażonych na pobrudzenie farbą. Głownie chodzi tu o takie elementy jak na przykład komin lub okna dachowe. Tak przygotowany dach możemy malować. Farba przez nas wybrana powinna spełniać wymogi dostosowane do rodzaju połaci dachowej, którą odnawiamy. Samo nakładanie farby na pokrycie dachowe nie jest dużo bardziej skomplikowane od tego typu czynności na innych powierzchniach. Warty przemyślenia jest dobór narzędzi, za pomocą których, będziemy malować. Ważne aby były one dla nas wygodne w użyciu. Zamiast pędzli lub wałków możemy pokusić się o kupienie lub wypożyczenie agregatu malarskiego, który zdecydowanie ułatwi nam pracę. Nakładamy minimum dwie warstwy farby, zachowując przy tym odpowiednie odstępy czasowe pomiędzy nimi. Po wszystkim czekamy tylko aż dach wyschnie i możemy cieszyć się pięknym, odświeżonym widokiem naszego domu!

Budowa domu

Zazwyczaj czytane