Budowa domu

Budowa własnego domu jest jednocześnie ekscytująca i przerażająca. Jest tak wiele rzeczy, które trzeba przemyśleć i rozwiązań, nad jakimi musimy się zastanowić. Coraz więcej osób decyduje się też na budowę obiektu ekologicznego, a co za tym idzie ekonomicznego. Ubiegła lata pokazały nam, jak ważne jest, aby mieć alternatywne źródła zasilania czy taniego ogrzewania. Dlatego w wielu nowo budowanych obiektach od razu instaluje się panele fotowoltaiczne i inne nowoczesne rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii.

 

Projekt z rozwiązaniami ekologicznymi

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, dobrze jest znaleźć dla nich miejsce już podczas projektowania domu. Oczywiście takie rozwiązania można montować też na już wykończonych obiektach, ale jeśli nasza budowa jeszcze się nie rozpoczęła lub jest w toku, będzie nam łatwiej je dodać w planie i w pełni wykorzystać ich potencjał. Ponadto jeśli kupujemy gotowy plan architektoniczny, zawsze możemy dokonać w nim zmian. Jeśli budynek nie miał w oryginale rozwiązań ekologicznych, architekt może je dodać. A dzięki temu sama bryła będzie nadal atrakcyjna, a umieszczone panele fotowoltaiczne wykorzystają do maksimum warunki atmosferyczne.

 

Fotowoltaika dla domu - firma Sunergo

 

W jakim miejscu zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby wykorzystać cały potencjał paneli fotowoltaicznych i dzięki nim mieć energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby całego obiektu, trzeba pomyśleć, gdzie je zamontujemy. Koniecznie trzeba poradzić się specjalisty, który wyznaczy najlepsze, czyli najlepiej nasłonecznione miejsce na działce lub na samym budynku. Obecnie panele można zamontować zarówno na dachu budynku, jak i na jego ścianie, a nawet ustawić małą farmę fotowoltaiczną po prostu na gruncie.

To, w jakim miejscu zdecydujemy się zamontować panele będzie miało duże znaczenie. Gdy chcemy mieć panele na całe powierzchni dachu, musi on być odpowiednio przygotowany, aby panele można bez przeszkód założyć. Z kolei panele na ścianie oznaczają, że sam budynek będzie miał inny wygląd zewnętrzny, co nie musi nam się podobać. Natomiast ustawienie paneli na gruncie będzie oznaczało mniejszą powierzchnię ogrodu do wykorzystania. Między panelami nie posadzimy przecież krzewów czy drzewek, które by je zacieniały. Dlatego też każdą koncepcję warto omówić z profesjonalistą, a najlepiej zaplanować ją jeszcze przed rozpoczęciem budowy albo w jej wstępnej fazie.

Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne?

Rozważając koszt takiej inwestycji, trzeba również powiedzieć o jej niefinansowych zaletach. Dużo osób skupia się na tym, że instalacja fotowoltaiczna dużo kosztuje i inwestycja w nią będzie się zwracać latami. Jednak są różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki, dzięki którym inwestycja będzie znacznie tańsza. Ponadto, gdy dodamy taki koszt do całości kosztów poniesionych w związku z budową nowego domu, tak naprawdę nie będzie on znaczący. A bezpośrednio wpłynie na koszty użytkowania mieszkania w późniejszym czasie.

Planując założenie paneli fotowoltaicznych, zawsze otrzymamy kalkulacje dotyczące tego, jakiej mocy powinniśmy założyć instalację, aby pokryła ona całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu. Wykorzystując w pełni jej potencjał, może się okazać, że nie zapłacimy ani jednego rachunku za prąd z sieci. Obecnie można też wyprodukowaną nadwyżkę odsprzedać do sieci, a więc daje nam to możliwość zarobkowania. Przede wszystkim jednak jesteśmy niezależni od prądu z sieci. Nie musimy się obawiać nagłego braku energii z powodu awarii w sieci, ponieważ mamy własne źródło prądu. A to może być w obecnych czasach najważniejszym argumentem za taką inwestycją.

 

Zazwyczaj czytane