Budowa domu

W czasie wyboru projektu domu czeka na nas wiele decyzji, które mogą zaważyć na wyglądzie budynku, a także na solidności jego konstrukcji. Jedną z takich decyzji jest to, czy strop będzie betonowy czy drewniany. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Strop drewniany a betonowy

Rodzaj stropu należy wybrać już na etapie projektowania domu – możemy to omówić z architektem opracowującym projekt indywidualny lub osobom pomagającą w doborze projektu gotowego, który można znaleźć np. na domoweklimaty.pl. Do wyboru są dwa rodzaje stropów – drewniane i betonowe.

Drewniane stropy chętnie wybierane są do wnętrz, w których chcemy uzyskać niepowtarzalny, przytulny klimat nawiązujący do wnętrz rustykalnych, a także tradycyjnych wnętrz kojarzących się z górskimi chatami. Sprawdzi się także we wnętrzach loftowych, szczególnie na poddaszach.

Stropy betonowe chętnie stosowane są tam, gdzie wymagana jest duża nośność, gdyż stropy będą narażone na większe obciążenia. Strop betonowy tworzy jednorodną powierzchnię, dzięki czemu pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji .Zobacz również Najczęstsze usterki instalacji elektrycznych w nowych domach.

Jakie są wady i zalety obu rodzajów stropów?

Do zalet stropów drewnianych zalicza się wyżej wspomnianą estetykę, która pozwala nadać pomieszczeniu ciekawego charakteru. Takie stropy są lekkie i szybkie w konstrukcji, dzięki czemu dom powstaje szybko, a konstrukcja nie jest nadmiernie obciążona, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych wzmocnień. Z drugiej strony, kiedy strop jest wykonany z drewna, nie można go mocno obciążać np. stawiając na nim murowanych konstrukcji np. ścianek działowych. Do wad stropów drewnianych zaliczyć należy również gorszą izolację akustyczną, co może przeszkadzać osobom ceniącym sobie spokój i ciszę w domu. Wówczas konieczne jest też wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej, które będzie tłumiła odgłosy. Trzeba też pamiętać o tym, że drewno jest materiałem mało odpornym na działanie ognia.

Stabilność stropów a akustyka

Jeżeli chodzi o stropy drewniane, to są one bardzo stabilne i charakteryzują się o wiele lepszą akustyką niż stropy drewniane. Są one również ognioodporne i trwalsze niż stropy drewniane – szacuje się, że mogą wytrzymać znacznie dłużej niż stropy drewniane przy normalnej eksploatacji budynku.

Stropy betonowe są o wiele cięższe niż drewniane, dlatego jeżeli będziemy chcieli taki strop zastosować w starym domu należy wcześniej sprawdzić, czy konstrukcja budynku wytrzyma takie obciążenie. W innym przypadku będzie to groziło zawaleniem domu pod zbyt dużym obciążeniem.

 

Zazwyczaj czytane