Budowa nowego domu wiąże się przede wszystkim z wydaniem dużej ilości pieniędzy. Wielu z nas marzy o postawieniu własnego domu od podstaw tak szybko, jak to możliwe. I chociaż wiele osób decyduje się na kupno mieszkania, po drugiej stronie uparcie stoją Ci, którzy chcą od podstaw postawić swoje cztery kąty. Najważniejszy jest jasny plan budowy, przygotowanie niezbędnych dokumentów, pozwoleń i materiałów. Od czego zacząć?
Zanim rozpoczniesz budowę domu, musisz być pewnym, że spełniasz wszystkie warunki do jej rozpoczęcia. Budowa domu oznacza załatwienie kilku papierkowych spraw - są to pozwolenia na budowę, wnioski o podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz sieci energetycznej (chyba, że działka jest już wcześniej podłączona) oraz zakup projektu domu, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb całej rodziny. Po załatwieniu wszelkich formalności zaczyna się budowa, a co za tym idzie materiały budowlane i ich zakup.
Kolejnym aspektem będzie wyposażenie domu w niezbędne instalacje elektryczne, sanitarne, a dopiero potem wykończenie wnętrz. By odpowiednio zadbać o ogrzewanie w całym mieszkaniu, należy rozplanować również liczbę grzejników lub ewentualnego ogrzewania podłogowego, co wiąże się z kolejnymi instalacjami. Odpowiednio dobrane ogrzewanie wiąże się z zakupem grzejników dopasowanych do każdego pomieszczenia. Te znaleźć można w sklepie z grzejnikami - na wykończenie wnętrza w klasycznym stylu najlepiej sprawdzi się grzejnik chromowany, zaś dla lepszego efektu wizualnego polecany jest grzejnik dekoracyjny.
Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczno-gospodarczą, koszty budowy domu wzrosły. Wybudowanie domu murowanego wiązać się będzie z zapłaceniem ponad 6 tysięcy za 1m2 domu. To ile kosztuje budowa domu zależy od tego, na jaki rodzaj domu się zdecydujesz - czy będzie to dom piętrowy, czy parterowy, czy będzie energooszczędny, z drewna, czy z cegły oraz jaką będzie mieć powierzchnię użytkową. Doświadczeni specjaliści oczywiście podpowiedzą, jak obniżyć koszty budowy domu, przygotowując szacunkowy koszt budowy domu. Jeśli jednak cena budowy domu przerośnie twoje oczekiwania i możliwości finansowe, na rynku nieruchomości czeka wiele mieszkań, które doprowadzone są do stanu deweloperskiego i czekają na klientów. Może właśnie ta opcja okaże się tańsza i warto o tym pomyśleć?
Budowa domu jednorodzinnego niesie ze sobą masę kosztów - koszt projektu budowlanego, koszt materiałów budowlanych, koszt wszelkich pozwoleń i instalacji, czy ostatecznie całego wyposażenia wnętrz, jakie wystroi wymarzony dom. Budowanie domu to bardzo ważna decyzja wiążąca się z długim czasem oczekiwania na efekt końcowy oraz pochłaniająca duże finanse. Często wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia kredytu na budowę domu, a rosnące ceny, w tym rosnące oprocentowanie kredytów może okazać się nie do zaakceptowania w takiej sytuacji. Ceny materiałów budowlanych również stale rosną, metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu jest z roku na rok coraz droższy, do tego dochodzą koszty robocizny. Zanim więc zdecydujesz się na taki krok, musisz wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, z pomocą specjalistów stworzyć kosztorys budowy domu oraz wszelkich kosztów dodatkowych. Oczywiście w kosztach budowy domu możliwe są oszczędności, które wiążą się z wyborem tańszych materiałów wykończeniowych, jednak takie mogą wiązać się z szybką wymianą i remontem po kilku latach.