Budowa domu

Zakup domu

Zakup domu to ekscytując ale i stresujący moment w życiu każdego z nas. Posiadanie domu na własność jest inwestycją w twoje przyszłe życie, nie tylko na chwilę, ale na długi długi czas. Zanim podejmiesz ten ważny wybór, powinieneś zagwarantować sobie, że podejmujesz dobrą i świadomą decyzję kupując właśnie ten wymarzony dom, który będzie służył tobie i twojej rodzinie przez lata.

Twoja sytuacja finansowa

To, że kwalifikujesz się jako osoba mająca możliwość podjęcia pożyczki z banku, nie oznacza że owa pożyczka będzie absolutnie potrzebna. Z drugiej strony, jeśli jesteś zdania, że taka pożyczka może nie zostać ci udzielona, najpewniej jesteś w błędzie. Kiedy rozważasz kupno domu, porozmawiaj z profesjonalnym doradcą pożyczkowym w swoim banku i przedyskutuj z nim wszystkie opcje, z jakich możesz skorzystać. Miej przy sobie informacje o podatkach i dokumenty potwierdzające twój przychód, a także swoje wydatki oraz kopię raportu kredytowego. Powinieneś poszukać domu o równowartości pieniężnej równej 2,5 twojego rocznego przychodu i raczej nie przekraczać tej kwoty. Porozmawiaj z profesjonalistą, który udzieli ci fachowych rad na temat twoich zarobków, wydatków i tego jak te dwie wartości zmieni zakup domu.

Historia domu

Piękny dom usytuowany na ogromnym terenie zieleni prezentuje się niewątpliwie zachwycająco, ale ten idealny obrazek może ukrywać wiele problemów, które kosztować mogą cię niesamowitą ilość pieniędzy i wiele nieprzespanych nocy. Aby uniknąć wszelkich pułapek, przed zakupieniem domu powinieneś poszukać możliwie jak największej liczby informacji o owej posiadłości. Niektóre drobne usterki oczywiście mogą zostać poprawione zaraz po wprowadzeniu się, lecz możliwe jest także wystąpienie większych problemów, które dadzą o sobie znać po jakimś czasie, a na ten moment są one niewidoczne. Oznaczałoby to oczywiście stratę dużej ilości pieniędzy. Aby temu zapobiec, warto przeprowadzić generalną fachową inspekcję domu, który chcemy kupić. Pozwoli to uniknąć późniejszych niemiłych niespodzianek. Jeśli okaże się, że dom tylko na pierwszy rzut oka jest w dobrym stanie, a po bliższych oględzinach dowiadujemy się, iż potrzebuje gruntownego remontu-lepiej skorzystać z innej oferty, gdzie budynek będzie w lepszym stanie.

Sąsiedztwo

Wymarzony dom okazuje się nie być już tak cudownym miejscem, kiedy znajduje się w bardzo niemiłym sąsiedztwie. Najkorzystniej byłoby poznać swoich potencjalnych sąsiadów zanim zdecydujesz się na kupno domu. To pozwoli ci ocenić, czy będziecie żyć ze sobą w przyjacielskich stosunkach. Dobrym krokiem będzie też poszukanie informacji na temat stopnia przestępczości w okolicy domu, którym jesteś zainteresowany. Niebezpieczna okolica gdzie często zdarzają się kradzieże i napady nie będzie wymarzonym miejscem na zadomowienie się. Jeśli masz dzieci, powinieneś także skontaktować się z lokalną szkołą/przedszkolem, aby wiedzieć, gdzie będą uczyć się twoje pociechy. Poznanie rodziców innych dzieci a także nauczycieli, pozwoli na szybsze zaaklimatyzowanie się twojego dziecka w nowym środowisku, gdzie nowe osoby będą mu przyjazne.

Co wchodzi w skład kupowanego domu

W większości przypadków osoba wyprowadzająca się z domu zabiera ze sobą elementy jego wyposażenia do nowego mieszkania, jednakże zdarza się, iż osoby takie pragną umeblować swój dom na nowo, jednocześnie nie chcąc wyrzucać na śmietnik jeszcze dobrze działających sprzętów, będących elementem dawnego wyposażenia. Upewnij się co zalicza się do składu mieszkania, jeśli chcesz zaproponuj też odkupienie po niższej cenie ewentualnych sprzętów niepotrzebnych już sprzedawcy. Wcześniejsze dokładne zorientowanie się w tym, co wchodzi w skład kupowanego przez ciebie domu, pomoże ci uniknąć ewentualnych niemiłych niespodzianek po podpisaniu kontraktu.

Dokuczliwe/hałaśliwe czynniki

Każdy dom ma wokół siebie dokuczliwe czynniki-skrzypiące schody czy np. kota sąsiadów który lubi się przechadzać po twojej werandzie. Zwykle po przeprowadzce musi minąć troszkę czasu, nim przyzwyczaimy się do tych nowych odgłosów. Po jakimś czasie stają się one dla nas neutralne, o ile nie są wyjątkowo irytujące i głośne do tego stopnia, że nie można ich zignorować. Lepiej więc nie być zaskoczonym po wprowadzeniu się bez uprzedniego sprawdzenia okolicy. Szczególnie dokuczliwy hałas uliczny może okazać się czynnikiem bardzo utrudniającym wygodne i spokojne życie w naszym wymarzonym domu. Także bliskość dużych szkół może podwyższać czynniki niesprzyjające wypoczynkowi-duży hałas w ciągu dnia może być niekomfortowy, jeśli posiadasz np. małe dziecko. Warto więc postarać się spędzić w okolicy nowego potencjalnego domu jak najwięcej czasu, zorientować się w jakiej leży okolicy i czy odnajdziemy tam odpowiednią ilość ciszy i spokoju.