Budowa domu

Wiele osób marzących o posiadaniu własnego domu najpierw szuka odpowiedniej działki budowlanej, a po jej zakupie – decyduje się na wzniesienie budynku mieszkalnego metodą gospodarczą. Zajmuje to niemało czasu, wymaga pewnej wiedzy, a także współpracy z zaufanymi ekipami budowlanymi. Inwestorzy, którzy chcą sobie całe zadanie ułatwić, mogą wybrać dom prosto od dewelopera.

Inwestycje deweloperskie najczęściej powstają na obrzeżach miast, bo właśnie na tych terenach można znaleźć odpowiednio przestrzenne działki na wzniesienie nowych obiektów. Mogłoby się więc wydawać, że znalezienie domu jednorodzinnego w dobrze skomunikowanej z centrum Warszawy dzielnicy jest bardzo trudne. Wbrew pozorom zdarzają się jednak i takie oferty – niedawno ukończony został drugi etap budowy nowego osiedla domów jednorodzinnych Rezydencji Pałacowa, czyli nowoczesnego osiedla znajdującego się zaledwie 12 km od centrum stolicy. Oczywiście sama lokalizacja, chociaż ma duże znaczenie nie tylko dla wygody domowników, ale także w razie ewentualnej sprzedaży nieruchomości, to nie wszystko. Na co jeszcze zwracać uwagę?

 

Układ pomieszczeń w budynku

Dom zazwyczaj kupujemy z zamiarem mieszkania w nim przez następnych kilkanaście lat, a nawet dłużej. Poszukując odpowiedniej oferty deweloperskiej warto więc zwrócić uwagę na układ pomieszczeń, ponieważ wpływa to na wygodę użytkowania budynku. W tym przypadku gotowa inwestycja ma pewną przewagę nad budową domu metodą gospodarczą. Nie wszyscy mają wystarczająco dużą wyobraźnię przestrzenną, aby móc wizualizować sobie na podstawie samych planów jak będzie wyglądał dom. Dla takich osób możliwość obejrzenia budynku przed zakupem jest dużą zaletą.

 

Otoczenie idealne dla rodziny

Podczas kupowania domu ważna jest nie tylko lokalizacja i związany z nią dojazd do pracy, szkoły czy centrum miasta, ale też najbliższe otoczenie. Z jednej strony chcemy mieć łatwy dostęp do restauracji, kin, teatrów, klubów fitness czy sklepów, z drugiej zaś – cenimy zieleń za oknem i bliskość parku, w którym można spacerować albo uprawiać jogging. Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości rozsądnie jest nie tylko przyjrzeć się najbliższej okolicy, ale też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego na kolejne lata – w ten sposób dowiemy się czy w pobliżu powstaną jakieś inwestycje, a jeśli tak, to w jakim stopniu wpłynąć mogą one na komfort mieszkańców.

 

Doświadczony deweloper

Znalezienie wymarzonego domu to z pewnością najtrudniejszy etap realizacji planu o posiadaniu własnej nieruchomości. Po dokonaniu wyboru warto jednak poszukać nieco więcej informacji o samym deweloperze, przyjrzeć się zrealizowanym przez niego wcześniej inwestycjom, a także sprawdzić jaką opinię ma on wśród klientów. Oczywiście konieczne jest też dokładne zapoznanie się z umową nabycia nieruchomości i skonsultowanie jej z prawnikiem, jeśli jakiekolwiek zawarte w niej zapisy budzą wątpliwości. Po przekazaniu domu i podpisaniu protokołu odbioru nie pozostaje już nic innego jak zająć się pracami wykończeniowymi, a później – przeprowadzką.

Zazwyczaj czytane