Ogrzewanie, Piece, Kotły

Dobranie odpowiedniego orurowania do instalacji centralnego ogrzewania jest tym bardziej ważne, że zapewnia nam prawidłowy przepływ ciepła a co za tym idzie system jest wydajny i bezpieczny.

Obecnie rury miedziane i te z tworzywa sztucznego wiodą prym w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wcześniej mogliśmy spotkać się z instalacjami, które opierały się na rurach stalowych, jednakże zostały one wyparte na rzecz miedzi i tworzyw sztucznych z prostego względu - rury stalowe zbyt szybko korodowały.

Większość niedoświadczonych osób mogłaby rzecz, że to tworzywo sztuczne stanowić może problem pod względem wytrzymałości, jednakże fachowcy wyznaczają przydatność takich systemów na aż 50 lat. W przypadku instalacji miedzianych, jest to już instalacja na całe życie. W takim razie w przypadku instalacji centralnego ogrzewania z udziałem rur stalowych, które średnio wytrzymują w stanie nienaruszonym kilka lat, kwestia wybrania miedzi lub tworzywa sztucznego to tylko kwestia finansowa.

Drugim ważnym aspektem systemu centralnego ogrzewania jest temperatura maksymalna wody znajdującej się w rurach. W przypadku systemów, gdzie temperatura maksymalna wody może wynieść więcej niż 90 stopni Celsjusza zaleca się stosowanie jedynie instalacji orurowania z metalu, także pozostaje decyzja czy wybrać miedź czy stal. Zalecenie te spowodowane są poprzez instalacje z kotłami na paliwa stałe. W przypadku tak wysokich temperatur i paliw stałych, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem są rury z tworzyw innych niż wielowarstwowe. Jednakże najbezpieczniej będzie, aby przy samym kotle używać jedynie metalowych odcinków rur, ponieważ w tym miejscu temperatura może być najwyższa.

Reasumując, w przypadku gdy liczymy budżet, ale i chcemy aby nasza instalacja starczyła nam na długo to najlepszym rozwiązaniem będzie tworzywo sztuczne, które jest lekkie, niedrogie i bezpieczne.

Zazwyczaj czytane