Okna, Drzwi, Podłogi, Bramy

Stojąc przed koniecznością wyboru, z czego będzie skonstruowana nasza podłoga, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich jej walorach zależy nam najbardziej. Jeżeli o wyborze mają zadecydować głównie względy praktyczne, to wiele przemawia za panelami.

Przede wszystkim panele są tańsze od podłogi z desek, poza tym łatwiej się je czyści i zazwyczaj są one bardziej odporne na uszkodzenia i lepiej znoszą upływ czasu. Panele produkowane są często z płyty HDF (ang. High Density Fibreboard - płyta z włókien drzewnych), o różnych stopniach ścieralności, w zależności od tego, jakie jest natężenie ruchu w danym pomieszczeniu i są pokryte laminatem. Spód paneli tworzy warstwa papieru, który zabezpiecza podłogę przed nadmiernym naprężeniem po zalaminowaniu.

 

Za wyborem podłogi wykonanej z drewna przemawiają za to głównie jej walory estetyczne, ponadto producenci reklamują je, jako mające bardziej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Naturalne drewno cechuje się walorami termoizolacyjnymi i zapewnia izolację akustyczną.

Podłoga laminowana wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy czyścić je za pomocą specjalnych środków do pielęgnacji laminatu i unikać czynników, które mogłyby spowodować uszkodzenie powierzchni, na przykład stosowania detergentów i proszków, oraz ostrych przyrządów czyszczących – zazwyczaj wystarczy miękka ściereczka lub POM z dodatkiem niewielkiej ilości wody i środka do pielęgnacji. Należy unikać narażania paneli na kontakt z dużą ilością wody - Prócz tego konieczne jest zabezpieczenie nóg mebli i innych potencjalnie ostrych elementów (na przykład kółek foteli) za pomocą filcowych podkładek.

Przy zastosowaniu tych wszystkich środków ostrożności panele powinny zachować, jakość i atrakcyjny wygląd przez długie lata. Pielęgnacja podłóg drewnianych wymaga również zastosowania specjalnych środków czyszczących. Parkiet drewniany może być kilkakrotnie odnawiany poprzez cyklinowanie. Nowoczesne cykliniarki zdejmują nawet tylko do 0. 5 mm powierzchni czyszczonej.

Porady dotyczące wyboru materiału na podłogę:

  • Dobrym rozwiązaniem jest wybór panel drewnianych (deski warstwowe)  - łatwość montażu, naturalność, drewno
  • Decydując się na panele - szybki montaż, brak konieczności pierwszego malowania i odczekania (farba nałożona fabrycznie), współpraca z ogrzewaniem podłogowym
  • Wybór podłogi: parkiet - zawsze w modzie, potrzeba znalezienia dobrego fachowca do ułożenia parkietu, naturalność, możliwość odnowienia, konieczność równej wylewki, solidność na lata

Zazwyczaj czytane