Okna, Drzwi, Podłogi, Bramy

Parkiet jest znanym i lubianym materiałem wykończeniowym od wielu pokoleń. Niewątpliwie największą cechą parkietu poza pięknem jest jego naturalność oraz wieloletność, a zniszczoną powłokę lakierniczą można odnawiać nawet czterokrotnie.

Grubość klepki parkietu to najczęściej 22mm, a zatem jest dwukrotnie grubszy niż najpopularniejsze obecnie modele deski warstwowej. Istnieje wiele oferowanych grubości parkietu pozwalających na łączenie bezprogowe z innymi materiałami podłogowymi. Lecz dla doświadczonej firmy budowlanej nawet gruby parkiet nie jest przeszkodą. Należy tylko odpowiednio wcześnie poinformować wykonawcę o chęci zastosowania takiej podłogi.

Każda klepka parkietu jest wykonana z jednego kawałka drewna dzięki czemu podłoga z takich klepek jest naturalna i ciepła. Podłogę z parkietu można lakierować, woskować i olejować.

Naturalny kolor drewna można zmienić stosując bejce lub ługi. Ilość możliwych do wykonania wzorów podłogi jest ograniczona tylko wyobraźnią wykonawcy oraz inwestora, przy czym należy pamiętać o tym że klepki są produkowane w ściśle określonych wymiarach i u każdego producenta mogą być inne. Z tego względu należy unikać układania na jednej podłodze parkietu pochodzącego od wielu producentów. Najczęściej wykorzystywanymi do produkcji parkietu gatunkami drewna są dąb i jesion. Oba gatunki wyróżnia duża twardość oraz niewielki skurcz co pozwala na wykonanie podłogi w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 50m2. Możliwe jest także kupienie parkietu praktycznie z każdego gatunku drewna występującego w handlu. Wzorzysty orzech czy mieniący się złotem merbau może być zatem ozdobą każdego wnętrza.

Przy zakupie warto sprawdzić pochodzenie drewna. Jeżeli będzie ono wiarygodne możemy być pewni, że naszym lasom nie dzieje się krzywda a nasza podłoga jest naturalna i ekologiczna.

Zalety parkietu:

  • Naturalny wygląd
  • Podłoga z parkietu jest naturalnie ciepła
  • Parkiet charakteryzuje się wysoką trwałością
  • Możliwość odnowienia (cyklinowanie, malowanie)
  • Izolacja akustyczna i termiczna
  • Naturalnie reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu

Zazwyczaj czytane