Ogrzewanie, Piece, Kotły

Wyłączenie ogrzewania na wakacje

Mimo że w związku z trwającą pandemią COVID-19, wiele naszych wakacyjnych planów nie zostanie zrealizowane, to zapewne większość z nas wybierze się na dłuższych lub krótszy urlop. Wiele osób zdaje sobie wówczas pytanie, co zrobić z piecem od ogrzewania centralnego – czy powinniśmy na wakacje wygasić piec?

Przede wszystkim wszystko zależy od typu pieca, który posiadamy. Jeśli posiadamy nowoczesny piec z wybudowanymi sterownikami, sprawa będzie znacznie prostsza niż w przypadku wysłużonych pieców, bazujących na prostej, pozornie ekonomicznej konstrukcji.

Grzejniki zimne – woda ciepła

Zacznijmy od tego, co zrobić, aby niepotrzebnie nie grzać naszego domu. Nie wystarczy tylko termostatu w kaloryferze ustawić na minimum. Choć grzejniki wówczas nie będą grzały, to wiele rur w naszym domu pozostanie gorące, a to już spotęguje uczucie ciepła w mieszkaniu, tak często towarzyszące nam latem, zwłaszcza na poddaszu. Chcąc uniknąć takich sytuacji, najlepiej zakręcić zawór dostarczający ciepłą wodę do grzejników. W nowszych piecach możemy także ustawić odpowiedni program sterownika na piecu. W nowoczesnych piecach zasilanych, np. gazem, możemy ustawić pory dnia, w jakich piec ma generować ciepłą wodę niezbędną do kąpieli czy ręcznego zmywania. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i ekonomiczne. Zresztą należy mieć też na uwadze, że odpowiednie sterowniki do pieca mogą poprawić nie tylko nasz komfort użytkowania instalacji, ale jej bezpieczeństwo. Zanim cokolwiek zmienimy w ustawieniach pieca, należy szczegółowo przeczytać instrukcje obsługi lub skorzystać z porady fachowca. Pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny – dobrze jest więc zachować wszelkie środki ostrożności.

Sterownikitech.pl

 

Dlaczego warto grzać wodę?

Wiele osób decyduje się jednak na stałe grzanie wody. Dlaczego? Jeśli utrzymujemy temperaturę w bojlerze powyżej 50 stopni Celsjusza, zapobiegamy powstawaniu w wodzie groźnych bakterii, między innymi legionelli. Rozmiar bojlera powinien zależeć od liczby domowników, zwykle ma on od 80 do 140 litrów.

Jeśli nie chcemy wykorzystywać pieca latem, a mamy zainstalowaną na dachu lub w ogrodzie instalację fotowoltaiczną, możemy prąd wyprodukowany z kolektorów słonecznych wykorzystać do pogrzania wody w bojlerze. Nie będziemy musieli wówczas martwić się rachunkami za energię elektryczną, gdyż będzie ona pochodziła z naszej instalacji. W przypadku naszego wyjazdu na wakacje sterownik powinien wyczuć, że od dłuższego czasu bojler nie jest opróżniany i wyłączyć pompę solarną.

Kliknij i sprawdź Jak wyłączyć ogrzewanie na lato ?

Sterowniki ogrzewania

Niemal w każdym artykule na temat domowego systemu grzewczego, możemy się natknąć na informację o sterownikach ogrzewania. Skąd tak duża zainteresowanie tematyką? Przede wszystkim dobrze dobrane sterowniki ogrzewania pozwolą nam zaoszczędzić masę czasu – tryby sezonowe, obsługa podajnika czy kontrola temperatury pomieszczeń to tylko kilka z przykładów szerokiego zastosowania sterowników w ogrzewaniu domowym.

Polacy coraz częściej decydują się na ich zakup wraz z wymianą pieca, gdyż inwestując zaledwie kilkaset złotych więcej, możemy zapewnić sobie i swojej rodzinie znacznie większy komfort i bezpieczeństwo. Zakręcając kaloryfery na lato, pamiętajmy, aby przed pierwszym użyciem w sezonie grzewczym je solidnie odpowietrzyć. Stała konserwacja systemu grzewczego pozwoli nam korzystać z niego przez wiele lat bez konieczności wymiany, a wybierając sklep, który oferuje produkty w oparciu o fachową wiedzę, fundujemy sobie spokój ducha i profesjonalną opiekę. Obecnie ceny sterowników są na tyle atrakcyjne, że warto się poważnie zastanowić nad ich zakupem.

Zazwyczaj czytane