Ogrzewanie, Piece, Kotły

Termomoderniacja sposób na oszczędności w ogrzewaniu

Jeśli twoje opłaty za ogrzewanie domu bez przerwy rosną, warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Jest to mądry sposób na oszczędzanie, który będzie przynosił niższe wydatki przez całe lata.

Główny cel termomodernizacji to możliwie największe ograniczenie kosztów ogrzewania. W tym celu przeprowadzany jest szereg prac modernizujących i modyfikacji w budynku. Ciepło wydobywa się z domów i mieszkań na różne sposoby. Zazwyczaj za przesadną utratę ciepła odpowiedzialne są nieszczelne okna, bardzo cienkie ściany, a także przestarzała instalacja grzewcza o niskiej efektywności.

Poza rzeczywistymi korzyściami finansowymi w postaci zmniejszenia rachunków za ogrzewanie termomodernizacja przyczynia się także do poprawy warunków życia (poprawa szczelności okien, kupno bardziej nowoczesnych posadzek), a nawet do ochrony środowiska naturalnego (jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, na przykład światła słonecznego). Termomodernizacja wykonywana jest przez firmy remontowo-budowlane.

Zanim jednak przeprowadzimy zmiany, powinniśmy skorzystać z rady specjalistów. Wiele firm remontowo-budowlanych zleca swoim fachowcom przeprowadzenie audytu energetycznego. Jest to proces, który polega na zanalizowaniu obecnego stanu budynku ze szczególnym uwzględnieniem elementów mogących odpowiadać za nadmierną utratę ciepła. Po tym, jak przeprowadzone zostaną oględziny oraz odpowiednie analizy, firma budowlana przedstawia propozycję modernizacji.

Termomodernizacja, która została wykonana efektywnie i w sposób rozsądny, ma szansę zwrócić się już po kilku latach. Prace, które wykonywane są najczęściej, to: wymiana bądź uszczelnienie drzwi i okien, wymiana instalacji grzewczej (często z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii), poprawa ocieplenia stropów oraz ścian. Warto także wymienić posadzki na bardziej nowoczesne. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować utratę ciepła.

Proces termomodernizacji domu może obejmować:

  • ocieplenie ścian
  • ocieplenie stropu
  • ocieplenie dachu
  • izolację podłogi w przypadku występowania piwnicy
  • wymiana okien
  • wymiana kotła oraz izolacja rur centralnego ogrzewania

 

Ogrzewanie, Piece, Kotły

Zazwyczaj czytane