Ogrzewanie, Piece, Kotły

pompa ciepła

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dotyczących ogrzewania domu. W czołówce znajdują się pompy ciepła, które w lato mogą ogrzewać wodę użytkową lub chłodzić powietrze w budynku, a w zimie pełnią rolę ,,kotła" w układzie grzewczym. Jak działają te urządzenia oraz czy warto zainwestować w pompę ciepła?

 

Pompa ciepła - największe zalety

Pompa ciepła to znakomite rozwiązanie, które służy do ogrzewania budynku przez cały rok, nawet do temperatury -10°. Warto wziąć pod uwagę fakt, że klimat ostatnimi laty znacznie się ocieplił, dlatego srogie zimy przeszły już do historii. Warunkiem zapewnienia optymalnej temperatury jest dobranie pompy o wydajności odpowiedniej do powierzchni budynku. W niższych temperaturach pompa może współpracować z innym urządzeniem grzewczym, które dzięki temu zużywa mniej paliwa (kocioł węglowy lub gazowy) lub prądu (ekonomiczna grzałka elektryczna). Pompa ciepła doskonale współpracuje z każdym rodzajem ogrzewania: podłogowe, ścienne lub sufitowe. Możliwe jest połączenie kilku typów ogrzewań w jednym układzie, np. w salonie - podłogowe, w kuchni - ścienne, itd. Ponadto pompa może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Właściwie zaprojektowana instalacja grzewcza oraz pompa o odpowiedniej efektywności zużywa mniej prądu. Wysokiej jakości urządzenie może pracować przez 20 lat. Poza ogrzewaniem domu i wody użytkowej (do kąpieli, mycia naczyń, itd.), urządzenie może również chłodzić pomieszczenia w upalne dni i pełnić funkcję klimatyzacji. Więcej o pompach ciepła, także tych powietrznych dowiesz się na stronie columbusenergy.pl .

Jak działa pompa ciepła?

Najpopularniejszym modelem jest pompa gruntowa. Główną rolę w takim układzie ogrzewania pełni gruntowy wymiennik ciepła, który reguluje poziom wilgoci w powietrzu. Ogrzewanie powietrza poza wymiennikiem ciepła może odbywać się w nagrzewnicy wstępnej centrali. Następnie strumień powietrza wędruje do skraplacza, w którym zostaje ogrzewany - górne źródło ciepła pompy. Natomiast powietrze będące dolnym źródłem ciepła jest kierowane na parowacz, który przejmuje z niego część energii cieplnej. W okresie letnim, powietrze napływa bezpośrednio do centrali, gdzie zostaje schłodzone do optymalnej temperatury. W kolejnym etapie trafia do układu nawiewnego, dzięki czemu doskonale chłodzi pomieszczenia. Pompa ciepła pełni może pełnić również funkcję klimatyzacji w okresach upałów, dzięki czemu nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na montaż klimatyzatora. Pompa współpracuje w rekuperatorem, który posiada system sterowania, odpowiadający za przepływ i temperaturę powietrza w układzie. Dzięki temu praca wentylatorów jest dostosowywana odpowiednio do wybranej funkcji - grzanie lub chłodzenie.

Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie

Pompa ciepła nie podgrzewa powietrza, lecz w głównej mierze wykorzystuje energię cieplną zawartą w powietrzu, gruncie lub wodzie gruntowej. Następnie przekazuje ją do wymiennika ciepła. Sprawność urządzenia może wynosić nawet 500%. Do ekonomicznych zalet należy dołączyć brak konieczności budowania kotłowni i komina, co wiąże się z oszczędnościami. Do montażu pompy i osprzętu wystarczy tylko niewielkie pomieszczenie o wymiarach, w którym zmieszczą się dwie lodówki. Poza tym, do montażu takiego układu grzewczego nie są wymagane specjalistyczne pozwolenia budowlane. Dla wielu osób taka inwestycja wydaje się wysoka, ale istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż instalacji z programu ,,Czyste powietrze", które wynosi do 18 000 zł. Natomiast niektórzy beneficjenci w przypadku, np. demontażu nieefektywnej instalacji grzewczej z kotłem na paliwo stale i wymiany na układ grzewczy z pompą ciepła mogą uzyskać wyższy zwrot kosztów. Dzięki temu taka inwestycja jest dużo bardziej opłacalna. Ponadto koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe niż w przypadku kotłów olejowych, pelletu lub ekogroszku.

Kolejną zaletą, o której należy pamiętać jest ekologiczna praca. Pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych związków do środowiska, ani nie pracują głośno. Dlatego układ grzewczy z wykorzystaniem tych urządzeń to sprawdzone rozwiązanie, zgodne z ekologicznymi normami. Jego eksploatacja nie wymaga specjalistycznej i uciążliwej obsługi przez użytkownika.

Zazwyczaj czytane