Ogrzewanie, Piece, Kotły

Klasyczne grzejniki montowane pod oknem to tylko jedno z rozwiązań, jakie stosuje się w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Wśród systemów, które zyskują coraz większą popularność, wyróżnia się ogrzewanie sufitowe – jak ono działa i czy warto je u siebie zamontować?

 

Na czym to polega?

System sufitowy działa inaczej niż tradycyjne kaloryfery – ogrzewanie zamontowane w suficie oddaje ciepło poprzez promieniowanie. System schowany jest pod cienką warstwą tynku albo pod specjalnymi panelami, a gdy ogrzewanie zostanie włączone, sufit nagrzewa się do około 30-35 stopni Celsjusza.

W pomieszczeniu ocieplanym taką metodą rozkład temperatur jest pionowy. Im bliżej podłogi, tym temperatura niższa, ale system jest na tyle wydajny, że nie trzeba się obawiać zimnego podłoża – jego temperatura jest niewiele niższa niż przy ogrzewaniu podłogowym. I co ważne, ciepło promieniuje na całą powierzchnię pomieszczenia, tak że rozkład ciepła jest o wiele korzystniejszy niż przy zwykłych grzejnikach montowanych na ścianie.

Ogrzewanie sufitowe warto instalować przede wszystkim w dużych pomieszczeniach jak biura, urzędy czy obiekty sportowe, ale jest to system, który opłaca się także w małych mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Ofertę takich systemów można znaleźć m.in. na www.uponor.pl.

 

Jak wygląda montaż?

Najczęściej ogrzewanie sufitowe wykorzystuje foliowe maty zasilane energią elektryczną. Popularne są też systemy wodne, w których za wytwarzanie ciepła odpowiadają rury podłączone na przykład do kotła kondensacyjnego albo pompy ciepła. Do najnowszych rozwiązań zaliczają się maty kapilarne, czyli systemy oparte na bardzo cienkich rurkach z tworzywa sztucznego.

System ogrzewania montuje się na sucho, chowając instalację pod sufitem podwieszanym, albo na mokro, co oznacza umieszczenie poszczególnych elementów w odpowiednio grubej warstwie tynku.

 

Dlaczego warto?

Ogrzewanie sufitowe daje wiele korzyści:

  • nie zaburza aranżacji wnętrza
  • jest przyjazne dla alergików
  • ma szeroki zakres regulacji temperatury
  • świetnie sprawdza się w pomieszczeniach ze skosami
  • w każdym punkcie na tej samej wysokości jest tak samo ciepło

 

Efektywność ogrzewania sufitowego jest wysoka nie tylko ze względu na sam rodzaj instalacji, ale też dlatego, że nie zasłaniają go meble czy firany, co często ma miejsce w przypadku zwykłych kaloryferów.

Zainteresuje Cię również:

Zazwyczaj czytane