Różne, Porady

Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu. Z treści tego artykułu poznasz kilka wskazówek, których zastosowanie może doprowadzić Cię do osiągnięcia tego celu.

 • Jeżeli Twoje okna nie są szczelne zastanów się na ich wymianom. Możliwe, że w tej chwili nie stać Cię na taki wydatek, dlatego zajmij się chociaż ich uszczelnieniem i wymień stare uszczelki na nowe. Przez nieuszczelnione okna ucieka naprawdę dużo ciepła. Niestety, chcąc utrzymać temperaturę pomieszczenia na określonym poziomie w takiej sytuacji musisz wydać więcej pieniędzy na ogrzewanie domu.
  Jeżeli w Twoim domu masz kilka stref ogrzewania, zmniejsz jego intensywność w pomieszczeniach, gdzie mniej przebywasz. Możesz również rozważyć włożenie energooszczędnych urządzeń do pomieszczeń, gdzie spędzasz najwięcej czasu.
 • Możliwe, że Twój grzejnik nie ma wokół siebie otwartej przestrzeni i jest zastawiony meblami. W takiej sytuacji wytworzone ciepło nie jest w pełni wykorzystane. Aby zmienić ten stan rzeczy musisz zrobić w Twoim domu przemeblowanie. Dzięki temu wytworzona energia nie będzie blokowana i rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu.
 • Zapraszaj często do mieszkania Twoich znajomych. W celach rozrywkowych możesz zaproponować im gry ruchowe typu Twister W ten sposób Twoi przyjaciele będą dodatkowym dostarczycielem ciepła pochodzącym z ich ciał : )
 • Zainstaluj termostat z programatorem. Dzięki temu zmniejszy się temperatura, gdy Ty jesteś poza domem lub śpisz
 • Zajmij się przeczyszczeniem komina. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo i zmniejszysz zużycie energii. Przez lata w kominie może osadzić się sadza lub pojawić korozja, co w efekcie może skończyć się nieprawidłową pracą komina. Sprawdź jego przepustowość. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić zaproś kominiarza.
 • Wykorzystaj wentylatory przy suficie. Powodują one rozprzestrzenianie się ciepłego powietrza po całym mieszkaniu. Włączając wentylator sprawiasz, że powietrze krąży po całym domu. W ten sposób wykorzystasz zasoby ciepłego powietrza, które zebrało się przy suficie.
 • Rozważ czy nie warto uszczelnić drzwi od pokoju, w którym mało przebywasz. Wstrzymaj się z tym, gdy w pomieszczeniu znajdują się rury, które mogą pęknąć pod wpływem obniżonej temperatury powietrza.
 • Co do termostatu nie musi być ustawiony na najwyższy poziom. Wystarczy, że będzie ustawiony na dwójkę lub trójkę. Częsty błąd to podkręcenie termostatu na maksymalny poziom, a następnie otwieranie okien.
 • Jeżeli płacisz duże rachunki za ogrzewanie zastanów się czy nie warto zainwestować swoich pieniędzy w nowy piec węglowy. Ogrzewanie gazowe lub elektryczne jest zazwyczaj znacznie droższe. Dodatkowo nowy piec pobiera zazwyczaj mniej energii, niż stary. Aby piec nie potrzebował pobierania dodatkowej mocy utrzymuj go i rury w należytej czystości.

Jak zaoszczędzić nawet do 40% na ogrzewaniu domu? – Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Najpopularniejszym systemem wentylacyjnym w domach była wentylacja grawitacyjna - naturalna i o ile sprawdzała się w dawnych czasach, w starych budynkach, tak teraz jest to najgorszy wybór z możliwych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Obecne materiały budowlane, z których powstają domy, oraz materiały którymi się je ociepla, są tak szczelne, że zanieczyszczone powietrze nie ma szans wydostać się z budynku i co za tym idzie - świeże powietrze również do niego nie dociera. Dobrą wiadomością jest na pewno fakt, że szczelny budynek oznacza mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie, ale oszczędzając na jednym, płacimy za coś innego podwójnie. Niewielka ilość tlenu dostarczanego do szczelnego domu ma wpływ na ludzkie zdrowie i złe samopoczucie. Zła wentylacja stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, a to z kolei prowadzi do najróżniejszych chorób i alergii. Ponadto zła wymiana powietrza oznacza powolną śmierć dla domu, niszczy go od środka. Co można zrobić, by zapobiec takiej sytuacji? Jeśli w budynku nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, to należy wspomóc wentylację naturalną za pomocą choćby nawiewników powietrza, albo zainwestować w innowacyjne rozwiązanie, jakim jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czym jest taki system i jak on działa?
Jest to wentylacja nawiewno-wywiewna, działająca za pomocą wentylatorów, która wymusza cyrkulację powietrza. Urządzenia mechaniczne zapewniają odpowiedni jego przepływ. Za pomocą wentylatorów następuje wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże. Taki system wentylacyjny nie jest w żaden sposób uzależniony od warunków pogodowych i jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla typowego domu jednorodzinnego. Bardzo dobrą wiadomością jest również fakt, że oprócz tego, iż jest to system najbardziej efektywny z możliwych, to w dodatku ekologiczny i oszczędny.

Na czym polegają oszczędności w tym przypadku?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa za pomocą wentylatorów, ale niezwykle ważną rolę odgrywa też rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Ciepło jest przekazywane czystemu, świeżemu powietrzu napływającemu z zewnątrz. To innowacyjne rozwiązanie jest w stanie odzyskać nawet do 95% ciepła, które przy działaniu wentylacji grawitacyjnej przepadłoby bezpowrotnie i co ważne- dałoby się to zauważyć również we własnym portfelu. Rekuperator gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie, nawet o 40%. Zwrot nakładów za rekuperację następuje najszybciej, gdy mowa o domach, które mają bardzo wysokie koszty eksploatacyjne, ale system ten polecany jest także domkom, gdzie koszty eksploatacyjne są mniejsze. System ten jest opłacalny w każdym przypadku i koszty zawsze się zwracają. Tyle, jeśli mowa o finansach, które w obecnych czasach są niezwykle ważne, ale cenniejsze, niż pieniądze jest ludzkie zdrowie i o tym nie można zapominać. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie, ale przede wszystkim nie ma problemów z wilgocią, grzybami, chorobami, alergiami. Poza tym system skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, parę wodną, kurz, substancje chemiczne wydzielane przez niektóre materiały budowlane. Inwestując w taki rodzaj wentylacji ma się gwarancję tego, że unika się ogromnych kłopotów zdrowotnych i z biegiem lat nie doprowadzi się domu do ruiny.

Zainteresuje Cię również: