Wiata garażowa, czyli tańsza alternatywa garażu jest chętnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Wynika to z jej licznych zalet, a więc możliwości zabezpieczenia auta, mniejszych kosztów czy prostszych formalności. Jednak budowa wiaty garażowej wymaga wyboru odpowiedniego typu konstrukcji i materiału. Które z nich są najpopularniejsze? Jakie są ich zalety i wady?
Wiata garażowa jest dla wielu jedyną możliwością zabezpieczenia samochodu. Wybiera się ją również dlatego, że potrafi świetnie wkomponować się w krajobraz ogrodowy lub stworzyć razem z budynkiem mieszkalnym spójną, atrakcyjną całość.
Klasyczna wiata garażowa to oszczędność miejsca. Proste lub bardziej zabudowane zadaszenie chroni samochód przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad, mocne słońce). Wiata garażowa w porównaniu do garażu jest na ogół znacznie tańsza. Przy budowie prostej konstrukcji nie ma wydatków związanych z fundamentami, ścianami, a także montażem okien lub bramy wjazdowej. Do budowy prostego zadaszenia zachęca minimum formalności. Czy wiata garażowa wymaga pozwolenia? Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m² lub 50 m² (gdy znajduje się na działce z budynkiem mieszkalnym), wystarczy zgłosić chęć jej budowy w urzędzie miasta bądź w starostwie powiatowym. Jakie są wady wiaty garażowej? Konstrukcja z samym zadaszeniem nie chroni przed mrozem i nie zabezpiecza auta przed kradzieżą. W przypadku wiaty garażowej o dużej powierzchni zwiększa się też ilość formalności i koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Wiaty garażowe można podzielić ze względu na typ konstrukcji, jak i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Najczęściej budowane są wiaty przylegające do budynku. Jest to najprostszy i stabilny układ, dzięki któremu można zaoszczędzić miejsce i lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Niekiedy są one wykończone takim samym pokryciem dachowym jak budynek, choć generuje to wyższe koszty. Z kolei wiata wolnostojąca zajmuje nieco więcej miejsca, jednak lepiej sprawdza się w zadaszeniu kilku samochodów. Można w niej zastosować dach dwuspadowy.
Kolejny podział wiat garażowych związany jest z materiałem konstrukcyjnym. Do najpopularniejszych modeli należą:
Najważniejszymi czynnikami, które należy brać pod uwagę przy wyborze wiaty garażowej to ilość wolnego miejsca (wiata wolnostojąca, przydomowa, jednospadowa lub dwuspadowa), wysokość budżetu i styl wykończenia budynku, przy którym ma się znajdować.