Różne, Porady

Precyzja. To jedna z najważniejszych cech, które muszą posiadać dobre siewniki do warzyw. Od precyzji wysiewu zależy wielkość przyszłych plonów. Siew drobnych ziarenek jest wykonywany wieloma różnymi sposobami. Dlatego trudno jest wybrać uniwersalny siewnik do warzyw. Wybór siewnika zależy od wielkości uprawianego pola i wymaganej przez to wydajności. W gospodarstwie przyda się zarówno duży, jak i mały, ręczny siewnik do warzyw. Na rynku dostępne są różne siewniki do warzyw i każdy z nich ma nieco inne zastosowania.

Rodzaje siewników do warzyw

W zależności od grup, gatunków czy odmian warzyw siewnikom stawia się różne wymogi. Charakterystyczną cechą warzywnictwa jest to, że niemalże każda uprawiana roślina ma inne wymagania agrotechniczne. Różne są także areały uprawianych pól. Mogą one sięgać od zaledwie kilku arów aż do kilkudziesięciu hektarów. Oferta siewników do warzyw musi być zatem szeroka i wyróżniać się różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dostępne są siewniki mechaniczne (czyli prowadzone pieszo) i ciągnikowe (mechaniczne, przyczepiane, zawieszane oraz pneumatyczne podciśnieniowe i nadciśnieniowe).

Łyżeczkowy mechanizm wysiewający

Działanie tego mechanizmu polega na czerpaniu nasion łyżeczkami z komory nasiennej i wysypywaniu ich do bruzdy. Precyzyjne siewniki do warzyw wyposażone w ten mechanizm są przeznaczone do wysiewu drobnych nasion marchwi, pietruszki, rzodkiewek, ogorków czy kapusty.

Łyżeczkowy mechanizm wysiewają mają m.in. siewniki do warzyw Kruk firmy Unia Group. Umożliwiają one wysiew różnych nasion, wysiew jednorzędowy lub pasmowy oraz wysiewanie rzędowe, punktowe lub gniazdowe.

Do najważniejszych zalet tych urządzeń należy m.in. w pełni aluminiowy korpus, regulacja rozstawu ziaren, głębokości siewu, koła zapobiegające zasklepianiu się gleby i ułatwiające jej wietrzenie oraz możliwość wysiewania na powierzchniach płaskich i redlinach.

Podobny łyżeczkowy mechanizm wysiewający posiadają także siewniki do warzyw szwedzkiej firmy Nibex i węgierskiej firmy Hermex. W ofercie każdego z tych 3 producentów dostępne są siewniki w wersji ciągnikowej i ręcznej.

Taśmowy mechanizm wysiewający

To uniwersalne rozwiązanie, które polega na stosowaniu wymiennych perforowanych taśm z otworami o różnej wielkości. Siewnik do warzyw wyposażony w ten mechanizm może być wykorzystany do wysiewu zarówno drobnych, jak i grubych nasion, np. marchwi, pietruszki, cebuli, fasoli szparagowej, buraków, rzodkiewki, ogórków, słonecznika, maku, rzepaku, kukurydzy, kapusty, pasternaku, grochu, gorczycy czy kalafiorów.

Siewniki do warzyw z taśmowym miechanizmem sysiewającym produkuje m.in. lubelska firma Weremczuk. Alex-3 to zawieszany siewnik do warzyw, który wyróżnia się m.in. możliwością jedno-, dwu- lub trzyrzędowego wysiewu na powierzchniach płaskich i redlinach, regulacją rozstawu rzędów, odległości nasion w rzędzie, głębokości siania i liczby wysiewanych nasion na hektar oraz łatwością obsługi i konserwacji.

Siewniki mechaniczne tarczowe

W tego typu siewnikach znajdują się tarcze z tzw. żłobkami na powierzchni obwodowej. Nasiona trafiają na wyżłobienia w chwili zagłębienia się tarcz w zbiorniku i wyciskane do gleby przez wyrzutnik.

Siewniki mechaniczne tarczowe są mało uniwersalne, służą przede wszystkim do wysiewu nasion kalibrowanych i otoczkowanych. Dlatego też w warzywnictwie wykorzystuje się je stosunkowo rzadko. W porównaniu do siewników z systemami łyżeczkowymi i taśmowymi oferują jednak znacznie większą prędkość agrotechniczną. W system mechaniczny tarczowy wyposażone są m.in. siewniki do warzyw brytyjskiej firmy Stanhay Webb.

Siewniki pneumatyczne

Pneumatyczne siewniki do warzyw to zdecydowanie najnowocześniejsze i najwydajniejsze urządzenia. Potwierdzają to nie tylko sprzedawcy, ale także sami rolnicy. Są lepsze, wydajniejsze i niestety także droższe niż siewniki mechaniczne. Pneumatyczny siewnik do warzyw może być nadciśnieniowy lub podciśnieniowy.

W siewnikach pneumatycznych nadciśnieniowych nasiono jest najpierw umieszczane na tarczy komórkowej, a następnie dociskane przez strumień powietrza. Ewentualny nadmiar nasion zostaje zdmuchnięty do zbiornika. Natomiast w siewnikach pneumatycznych podciśnieniowych poszczególne nasiona są przysysane do otworów obracającej się tarczy komórkowej, a później przez nią transportowane i wysiewane w bruzdę.

Pneumatyczne siewniki do warzyw można znaleźć w ofercie takich producentów, jak np. Weremczuk, Unia Group, Monosem czy Gaspardo. Przy ich pomocy uda się wysiać całą gamę drobnych nasion na płaskich powierzchniach i redlinach, a nawet w systemie zagonowym i pasowym.

Siewniki ogrodowe

Oczywiście siewniki do warzyw to nie tylko maszyny wykorzystywane w rolnictwie. Mały, prosty siewnik do warzyw sprawdzi się także w przydomowym ogródku lub na działce. Z jego pomocą można posiać nie tylko warzywa, ale także trawę i kwiaty. Siewniki ogrodowe wykorzystuje się ponadto do rozsypywania nawozu, wapna oraz soli, piasku i innych środków antypoślizgowych wykorzystywanych w zimie. Jak widać, zwykły siewnik do warzyw może się przydać o każdej porzej roku, bez względu na panującą aurę.

Do siewników ogrodowych zaliczają się:

  • siewniki na kołach (wygodne i bardzo wydajne, mogą mieć dużą pojemność i tabelę dozowania. Umożliwiają równomierny wysiew nasion i zastosowanie właściwej dawki nawozu. Do siania warzyw najlepiej nadają się siewniki taczkowe, które pozwalają na wysiew rzędowy lub kupkowy);
  • siewniki taczkowe (trzyma się je w rękach, mają niewielkie rozmiary i sprawdzają się przy obsadzaniu niewielkich grządek);
  • siewniki punktowe (najmniejsze i bardzo precyzyjne, przeznaczone wyłącznie do wysiewu niewielkich nasion o regularnej wielkości. Ich mechanizm jest podobny do zasady działania strzykawki).

Siewnik do warzyw dopasowany do potrzeb

Siewniki do warzyw to bardzo zróżnicowane urządzenia. Dzięki ich różnorodności można je wykorzystać nie tylko na polach uprawnych, ale także w ogrodach czy na działkach. Sprawdzą się podczas wysiewu różnego rodzaju nasion. Sam wysiew może być przeprowadzony na wiele różnych sposobów. Dzięki temu, że siewniki do warzyw dają naprawdę wiele różnych możliwości, wybrany model można dopasować do własnych, specyficznych potrzeb.

Więcej informacji o ofertach siewników można znaleźć na https://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane-siewniki-i-sadzarki