Różne, Porady

Budując, remontując, naprawiając czy po prostu majsterkując wykorzystujemy do tego najróżniejsze narzędzia, które w przypadku różnego rodzaju prac są nam niezbędne. W każdym domowym warsztacie powinien znajdować się zestaw niezbędnych narzędzi, szczególnie tych ręcznych, których wybór jest bardzo szeroki. Jakie narzędzia ręczne warto jest mieć w domu?

Skąd wziąć narzędzia do domowego warsztatu?

Każdy, kto kiedyś potrzebował zrobić coś w domu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, bez których wykonanie podstawowych prac wydaje się być w najlepszym wypadku trudne, w najgorszym – niemożliwe.

A wybór narzędzi podstawowych jest naprawdę duży, te najbardziej potrzebne można zobaczyć na https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-podstawowe, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję do domu? Przeglądając listę tych narzędzi zastanowić się nad tym, do czego one służą i czy rzeczywiście są nam one aż tak niezbędne? Co więc warto jest mieć pod ręką?

Jakie młotki i wkrętaki?

Gdy myślimy o narzędziach ręcznych podstawowych, pierwsze, co przychodzi nam na myśl to motki, a zaraz potem wkrętaki. Wbrew pozorom i jedna i druga grupa nie jest taka prosta, a do wyboru mamy między innymi młotki ciesielskie, murarskie, ślusarskie czy kamieniarskie. Wybór młotka z pewnością powinien więc być dostosowany do tego, jakie prace mamy zamiar wykonywać. Podobnie sprawa wygląda z wkrętakami. Mamy tu do wyboru tradycyjne ręczne wkrętaki manualne z różnymi końcówkami, jak i wkrętaki elektrotechniczne do pracy z urządzeniami pod napięciem. Dobrym rozwiązaniem są także multiwkrętaki z wymiennymi grotami.

Jakie szczypce i do czego?

Pracując z drutami i musząc obcinać, wyginać i przycinać w trakcie różnego rodzaju prac montażowych i serwisowych, szczypce są narzędziami niezbędnymi. Ich rodzaje i przeznaczenia są bardzo różne i tak w przypadku najprostszych prac domowych wystarczą nam szczypce uniwersalne, tak przy pracach mechanicznych konieczne będą specjalistyczne szczypce o różnych zakończeniach – prostych czy wygiętych. Do tej grupy zaliczyć można także obcinaczki i obcęgi, którzy przy skręcaniu drutu, przycinaniu go czy też wyciąganiu gwoździ bywa sprzętem nieocenionym w pomocy. Przy pracach z elektroniką z pewnością przydadzą się szczypce elektrotechniczne.

Klucze do rur i inne narzędzia ręczne

Nie można również zapomnieć o kluczach do rur. W przypadku awarii kanalizacji taki sprzęt na pewno będzie konieczny, a mając go pod ręką znacząco ułatwiamy sobie sprawę. Co oprócz tego może być jeszcze przydatne w naszej domowej skrzynce narzędziowej? Listę można byłoby tu mnożyć w nieskończoność wymieniając między innymi klucze nastawne i klucze płaskie, narzędzia malarskie oraz miernicze. Do tego zestawu można także dodać zwykły nóż oraz imadło, a także bardzo przydatne narzędzie jakim jest pistolet do klejenia.

Każde z wymienionych wyżej narzędzi jest oczywiście częścią większego, ale i zarazem podstawowego zestawu narzędzi, który powinien posiadać każdy w swoim domu. Co więcej, tego typu narzędzia nie należą do drogich, a co za tym idzie ich zakup wiąże się z niewielkim wydatkiem, a dzięki temu będziemy mieli pod ręką wszystko to, co przy pracach domowych będzie nam niezbędne.