Ogrzewanie, Piece, Kotły

Które z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii jest korzystniejsze w naszym położeniu geograficznym?

Pompa ciepła

A teraz zajmijmy się pompami ciepła. Co to właściwie jest? Jak funkcjonuje i jakie ma zastosowanie. Pompa ciepła jest to maszyna, która wymusza uzyskanie ciepła, poprzez zabieranie z obszaru o niższej temperaturze ciepła, np. z gruntu lub powietrza na zewnątrz budynku i przekazaniu jej do obszaru o wyżej temperaturze. Tym samym możemy stosować ją jako ogrzewanie, jak i klimatyzacja w okresie letnim, właśnie poprzez cyrkulację.
Wyróżniamy szczególnie dwa rodzaje pomp ciepła. Pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe.
Różnią się zasadniczą cechą instalując pompę ciepła powietrzną nie wiąże się to z wykonaniem odwiertów, ani układania w ziemi kolektorów. Tym samym mamy niższy koszt całej inwestycji. Jednak musimy się liczyć z tym, że pompa ciepła powietrzna jest mniej wydajna, od pompy ciepła gruntowej.

Dlatego też, warto zainwestować w pompę ciepła, ponieważ daje nam alternatywne źródło energii bez wykorzystywania promieni słońca, tak jak ma to miejsce w przypadku kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne - charakterystyka

Kolektory słoneczne

Jak wiemy kolektory słoneczne, są to panele, które przeważnie umieszczamy na dachu określonej nieruchomości. Jak działają? A mianowicie, promieniowanie słoneczne, przekształca się na ciepło, właśnie dzięki tzw. solarowi. Ciepło rozprowadzane jest m. in. przez ciecz, np. glikol lub wodę lub też gaz, np. powietrze. No dobrze, ale teraz zastanówmy się czy kolektory słoneczne mają brawo bytu w naszych warunkach nasłonecznienia. Owszem, ale musimy pamiętać o alternatywnym pozyskiwaniu ciepła, ponieważ w Polsce nasłonecznienie jest mniej więcej przez 2/3 roku. Solary, będą nawet funkcjonować w zimę, jednak pod warunkiem, że nie będzie to ostra zima i nie spadnie dużo śniegu.

Rozwiązanie do ciepłej wody użytkowej c.w.u. :

Zalety pompy ciepła

  • Pompa ciepła jest znacznie tańsza, a kolektor o zbliżonych parametrach to wydatek dwukrotnie większy
  • Nieskomplikowana instalacja pompy ciepła, również daje przewagę temu rozwiązaniu nad instalacją kolektorów słonecznych
  • Sprawność kolektorów słonecznych uzależnione jest od intensywności promieni słonecznych

Zalety systemu solarnego (kolektorów słonecznych)

  • Sprężarka, która napędza pompę ciepła zużywa około 1 kilowata, gdy pompa zastosowana w instalacji przy użyciu kolektorów zużywa minimalną ilość energii.
  • Łatwiejszy dostęp do naprawy kolektorów słonecznych, niż obsługa pompy ciepła.

Zazwyczaj czytane