Instalacje elektryczne, wodne, oświetlenie, inne

Oświetlenie stopni schodów

Poruszanie się w nocy po domu może okazać się zadaniem karkołomnym. Przeszkodą, którą w ciemnościach najtrudniej jest pokonać, są schody. Dobrze dobrane lampy mogą pomóc w ich odpowiednim oświetleniu i sprawić, że przy niewielkich kosztach będą one bezpieczne o każdej porze dnia i nocy. Jakie oświetlenie można zatem wykorzystać?

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych rozwiązań jest korzystanie z lamp, które można wbudować w ścianę nad stopniami. Takie świecące punkty zapewniają nie tylko efektywne, ale i niedrogie w eksploatacji oświetlenie. Delikatne światło sączące się z nich przez całą noc sprawia, że domownicy mogą bezpiecznie poruszać się po domu. Niewielkie i energooszczędne diody LED sprawiają, że takie oświetlenie schodów nie musi się wiązać z wielkimi wydatkami. Takie lampy są też chętnie wykorzystywane w przypadku schodów prowadzących do piwnicy lub na strych. Tu często brak miejsca na zawieszenie tradycyjnych lamp. Wbudowane w ścianę nad schodami diody LED pozwalają natomiast cieszyć się odpowiednim podświetleniem wszystkich stopni, co w znacznym stopniu ułatwia ich bezpieczne pokonywanie.

Innym rozwiązaniem, które zapewnia i bezpieczeństwo, i ciekawe efekty wizualne, jest oświetlenie wbudowane w poręcz. Z myślą o praktycznym i ekonomicznym oświetleniu schodów oraz klatek schodowych można też skorzystać z takich pomocy, jak systemy sterowania światłem oraz ściemniacze.

Można dzięki temu dopasować natężenie światła do swych potrzeb, godząc ciekawe efekty aranżacyjne z bezpieczeństwem oraz oszczędnością.

Warto zastanowić się również nad wyposażeniem instalacji oświetlenia w automatykę umożliwiającą bezobsługowe włączenie oświetlenia, dzięki czujnikom ruchu w korelacji z zadanym parametrami włączenia - godzinami.

Rodzaje oświetleń schodów:

  • oświetlenie standardowe - ogólne oświetlenie przestrzenie wokół schodów, lampy wiszące, oświetlenie na ścianie
  • oświetlenie miejscowo punktowe schodów - kierunkowe punkty światła montowane tuż nad schodami w ścianie, instalowane w bezpośrednio w stopniach lub w poręczy
  • oświetlenie taśmami LED schodów - montaż taśmy LED na krawędzi schodów, warto przetestować takie oświetlenie przy całkowitym zmroku, aby uniknąć montażu zbyt mocnego natężenia światła, które może spowodować olśnienie

Zazwyczaj czytane