Różne, Porady

oszczędzanie energii elektrycznej

Widząc nasze rachunki za prąd często zaczynamy łapać się za głowę. Marzeniem każdego przeciętnego Kowalskiego jest zmniejszenie tych kosztów. Radzimy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • 1. Wyłącz niepotrzebne odbiorniki, które pobierają prąd.

Odłącz od gniazdka ładowarkę, komputer, radio, jeżeli w danej chwili z nich nie korzystasz. Czujniki, które w tym czasie działają są cichymi pożeraczami prądu.

  • 2. Oszczędności na oświetleniu

Zawsze wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Swoje stare żarówki wymień na te o mniejszym poborze energii, np. żarówki ledowe, punktowe czy energooszczędne. Skup się na oświetleniu tych części danego pomieszczenia, w których przebywasz najczęściej.
Przemyśl sprawę czy na zewnątrz Twojego domu nie warto zainstalować lamp na fotokomórkę. Nie musisz w ten sposób martwić się o wyłączanie światła. Dzięki temu świeci ono na zewnątrz, tylko gdy jest potrzebne. Wyjątek stanowią oprawy energooszczędne z zapłonnikami, których żywotność zależy od ilości włączeń i wyłączeń.

Zastępując zwykłe kontakty ściemniaczami sam decydujesz o zużyciu prądu. Zastanów się nad zakupem przełączników z czasomierzem. Dzięki temu urządzeniu automat sam będzie wyłączał światła w Twoim domu.

  • 3. Odpowiednie używanie lodówki

Lodówka to największy pożeracz energii. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowej lodówki, wybierz energooszczędną klasy A+. Najważniejsza rada to nie stój przy otwartej lodówce kilka minut. W ten sposób po jej zamknięciu zwiększy się pobór prądu, aby wyrównać straty energii oraz temperaturę w środku.

  • 4. Ogranicz użytkowanie urządzeń elektrycznych oraz wybierz energooszczędne zamienniki

W lecie wyłącz wiatrak, jeżeli nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Kupując nowe urządzenia zawsze sprawdzaj, ile prądu pobierają. Jeżeli chcesz odgrzać obiad, zamiast piekarnika wybierz mikrofalówkę.

 

  • 5. Wybór odpowiedniego podgrzewacza wody

Zdecyduj się na podgrzewacz przepływowy. Podgrzewacz przepływowy podgrzewa wodę, tylko przy jej odkręcaniu. Podgrzewacz pojemnościowy, natomiast podgrzewa wodę cały w czas i w ten sposób zużywa się więcej energii.

 

  • 6. Prawidłowe użytkowanie odkurzacza

Odkurzaj odkurzaczem o niezapełnionym worku wtedy siła odkurzania jest większa oraz jest mniejsze zużycie prądu.