Światło w naszym mieszkaniu pełni wiele różnych funkcji. Nie służy ono tylko do rozpraszania ciemności. W domach wykonuje się wiele różnych czynności, a do niemal każdej z nich potrzebujemy innego rodzaju światła. Zaaranżowanie oświetlenia w mieszkaniu nie jest więc taką prostą sprawą. Musi być ono dostosowane do wszelkich czynności, ale także powinno być zaaranżowane w taki sposób, by współgrało z wnętrzami, by podkreślało ich piękno, oryginalność, charakter. Wszystko to sprowadza się do tego, że punkty świetlne powinny być odpowiednio zaprojektowane.
Czasy, kiedy w każdym pomieszczeniu wisiał na suficie jeden żyrandol już minęły. Zachwycające produkty rynku oświetleniowego stwarzają ogromne możliwości, dzięki którym w rewelacyjny sposób można urządzać wnętrza. Jak więc wybrać odpowiednie oświetlenie? Jak zaprojektować punkty świetlne w mieszkaniu? Przede wszystkim należy przemyśleć, co i gdzie robimy. Inne światło będzie potrzebne w jadalni, inne w sypialni, a jeszcze inne w pokoju do pracy. Elementami na które zwracamy uwagę, to przede wszystkim funkcjonalność, a później estetyka.
W sypialni, w oparciu o funkcjonalność i piękno sprawdzą się z pewnością kinkiety emitujące delikatne światło. Rozmieścić można je na ścianach przy łóżku, w miejscu, gdzie czytamy. Wspaniałym rozwiązaniem będą też lampy postawione na meblach, czy stojące. Ładnie rozświetlą pomieszczenie, przy czym nie będą zbyt jasne, co mogłoby źle działać na osobę pragnącą odpoczynku po ciężkim dniu. W sypialni na pewno nie sprawdzi się ostre światło emitowane przez żyrandol zawieszony na środku sufitu. Jak najbardziej można z niego zrezygnować na rzecz większej ilości światła pochodzącego z mniejszych lampek, czy kinkietów. Sypialnia jest miejscem odpoczynku, więc stawiamy na oświetlenie delikatne, przytłumione, "spokojne". Mając niewielką sypialnię można za pomocą oświetlenia powiększyć ją optycznie. Jak tego dokonać? Jeśli sufit jest nisko zawieszony, to w rewelacyjny sposób uzyska się wrażenie większej wysokości, gdy np. klosz lampy stojącej będzie skierowany do góry, ku sufitowi. Jeśli ktoś ma inny problem, to znaczy- wnętrze jest zbyt wysokie, to jest sposób na to, by optycznie zminimalizować jego wysokość. Klosz ze światłem kierujemy wtedy na dół, ku podłodze. Jeśli wnętrze posiada krótsze i dłuższe ściany, to warto umiejscowić kinkiety na ścianach krótszych. Taki zabieg optycznie je wydłuży. Takie triki oświetleniowe można oczywiście wykorzystywać w każdym wnętrzu, nie tylko w sypialni.
Kuchnia jest miejscem, gdzie wykonuje się różne czynności i do każdej z nich przydaje się inne światło. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj światło główne zawieszone na środku sufitu. To oczywiście nie wszystko. Czasami nie potrzebujemy ostrego oświetlenia, bo pracujemy w jednej części kuchni. W takiej sytuacji sprawdzi się oświetlenie miejscowe, bądź jak kto woli- punktowe. Takie oświetlenie może mieć postać kinkietów, halogenów, bądź taśmy ledowej. Żeby wprowadzić do kuchni przyjemny, ciepły nastrój warto pomyśleć właśnie o takich rozwiązaniach. Oświetlenie ledowe wspaniale prezentuje się, gdy podświetlimy nim meble, szafki, czy nawet parapety.
W łazience zastosować można podobne oświetlenie do kuchennego. W tym pomieszczeniu jest potrzebne jedno światło główne na środku sufitu. Można z niego zrezygnować np. na rzecz rozproszonego światła pochodzącego z halogenów rozmieszczonych punktowo. Wspaniale rozświetlą pomieszczenie. Idealnie zastąpią lampę główną, a przy tym estetyczniej będą się prezentować. Poza oświetleniem głównym ważne jest oświetlenie punktowe, choćby wokół lustra. Przy lustrze wykonuje się różne czynności, więc światła nie może tu zabraknąć. Idealnie sprawdzą się w takiej sytuacji kinkiety po obu stronach lustra, lub jak kto woli, np. taśma ledowa. Taką taśmą wspaniale można oświetlić także meble łazienkowe, ściany, czy wannę. W taki sposób uzyska się z pewnością fantastyczny efekt wizualny.
W salonie mamy ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o oświetlenie. Salon jest miejscem wszechstronnym. Tu odpoczywamy, relaksujemy się, przyjmujemy gości, pracujemy, czytamy. Jak widać wiele czynności, które potrzebują różnego oświetlenia. Sprawdzi się tutaj oczywiście jedno światło główne w postaci ładnego żyrandola. Najlepiej, jeśli swoją stylistyką będzie nawiązywał do wnętrza. Poza tym warto pomyśleć o kinkietach, lampach wiszących, stojących, o podświetleniu mebli. Każdy rodzaj oświetlenia ma pełnić swoją indywidualna funkcję dopasowaną do potrzeb domowników.
W jadalni ważną rolę będzie odgrywało główne światło umiejscowione nad stołem. Pamiętać należy o tym, by zawieszone było w taki sposób, by nie raziło w oczy. Ważne są również nastrojowe kinkiety, które idealnie sprawdzą się podczas romantycznej kolacji, podczas której z pewnością rezygnuje się ze światła głównego. Ważną rolę pełnią w takich sytuacjach także świece.
Obecnie rynek jest przebogaty w najróżniejsze oświetlenie. Jest w czym wybierać. Możliwości są naprawdę ogromne. Kształty, kolorystyka, faktury lamp, lampek, kinkietów, żyrandoli są wspaniałe. Dzięki temu w fantastyczny sposób można zaaranżować swoje wnętrza.