Wnętrza i Wykończenie

Urządzając wnętrze marzymy o tym, aby było ono wygodne, funkcjonalne i ładne. Chcemy, aby dominujące w nim kolory odpowiadały naszym upodobaniom, a dodatki wyrażały nasz gust i współgrały z całością. Często jest to bardzo trudne. Nawet, jeżeli coś nam się podoba, to jeszcze nie znaczy, że będzie to dobrze wyglądało w naszym wnętrzu.

Chcąc uniknąć kłopotów związanych ze źle dobranym rozmiarem mebli, pomieszaniem stylów i klapą aranżacyjną dobrze jest skorzystać z pomocy architekta lub zaprojektować układ pomieszczenia w programie do projektowania wnętrz. Takie działania pozwolą nam dobrać odpowiednie meble do metrażu i usytuowania wnętrza.

Co dają nam programy do projektowania wnętrz?

Za ich pomocą możemy w wirtualnym wymiarze zobaczyć, co zmieści się w naszym pomieszczeniu oraz jak będzie się ono prezentować po umeblowaniu. Część programów daje możliwość doboru koloru ścian oraz materiałów, z których zrobiona jest podłoga. Ciekawym rozwiązaniem jest również opcja służąca do wyboru i umieszczania dodatków takich jak m.in. oświetlenie, dywany, zasłony, firany. Główną zaletą programów do projektowania wnętrz jest fakt, że możemy zobaczyć, co i gdzie zmieści się w naszym pomieszczeniu.

Działanie takich programów

W sieci znajdziemy różnego rodzaju programy do aranżacji wnętrz. Te płatne i zaawansowane lepiej zostawić doświadczonym architektom. Dla laików dobrze sprawdzają się darmowe i proste w użyciu programy i aplikacje. Do korzystania z nich najczęściej wystarczy zainstalowanie ich na komputerze lub tablecie. Dzięki nim możemy przez chwilę poczuć się jak twórcy własnej przestrzeni. Rozpoczynając pracę w programie projektowym na wstępie musimy ustalić metraż i ogólne usytuowanie wnętrza, którego aranżacją się zajmujemy. Kiedy na makiecie są już naniesione drzwi i okna możemy przystępować do wyboru koloru ścian i podłóg. W kolejnym etapie umieszczamy wyposażenie. Najczęściej w programach tego typu znajdują się gotowe meble, o standardowych rozmiarach i kolorach. Możemy je umieszczać tam, gdzie planujemy je postawić. Makieta tego typu ułatwi nam usytuowanie i rozplanowanie mebli w wybranym przez nas wnętrzu.

Programy do projektowania wnętrz - nowości na rynku

Dzięki standardowym możliwością projektowania możemy zobaczyć poglądowy wystrój naszego wnętrza. Mimo tego wielu z nas ma problem z wyobrażeniem sobie rzeczywistego wyglądu pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość umieszczenie wirtualnych mebli o naturalnych rozmiarach bezpośrednio w naszym salonie, kuchni, czy łazience. Jak to zrobić? Wystarczy na tablet lub smartphone (wyposażony w kamerę) pobrać odpowiednią aplikację, dzięki której możemy zobaczyć wybrane z katalogu meble w naszym wnętrzu. Technologia rozszerzonej rzeczywistości będąca podstawą działania aplikacji pozwala nam patrzeć przez ekran tabletu i widzieć wybrany mebel w miejscu, w którym planujmy go postawić. Umożliwia nam to specjalny znacznik określający położenie mebla. Jedną z takich stron internetowych i aplikacji jest Intiaro. Została ona wyposażona w katalog mebli rożnych producentów, które możemy sytuować w naszych wnętrzach.

Zazwyczaj czytane