Wnętrza i Wykończenie

Dla osób, które pragną, aby ich salon był wnętrzem przytulnym, pełnym ciepła i słońca, idealnym wyborem będzie styl wywodzący się z Prowansji. Można urządzić wnętrze całkowicie w tym stylu, ale może to być także aranżacja salonu z wykorzystaniem niektórych cech stylu prowansalskiego. Tak czy inaczej wnętrze to stanie się bardziej przyjemne i przytulne.

Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są jasne meble. Nie są to meble nowoczesne, ale wyglądają jakby od wieków znajdowały się w salonie. Bardzo często styl prowansalski przyrównuje się do rustykalnego. Można je jednak odróżnić chociażby po kamiennej podłodze, charakterystycznej dla stylu prowansalskiego. We wnętrzach prowansalskich bardzo często obok mebli drewnianych spotyka się metalowe, więc przy komplecie wypoczynkowym może stanąć zarówno drewniany, jak i metalowy stolik. Tkaniny w takim salonie powinny być wykonane z naturalnych materiałów.

Naturalne tkaniny, jasne meble z drewna oraz bogato zdobione meble z metalu sprawiają, że aranżacja salonu jest bardzo przytulna i ciepła. Jednak, aby uzyskać klimat wnętrz prowansalskich, nie można zapomnieć o odpowiedniej kolorystyce. W salonie może pojawić się biel (także odcienie bieli) oraz kolor żółty, pomarańczowy; styl prowansalski to także odcień lawendy oraz błękit. W stworzeniu takiego stylu w mieszkaniu pomogą także ceramiczne i metalowe przedmioty oraz obecność kwiatów.

Cechy stylu prowansalskiego:

  • różnorodność kolorów
  • jasne kolory ścian
  • meble mają także jasne kolory: białe, zielone, żółte, niebieski
  • występowanie rzeźb w meblach
  • mnogość dekoracji pomieszczeń: kwiaty, ozdoby

 

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane