Wnętrza i Wykończenie

Każdy malarz, który wykonuje swój zawód od jakiegoś czasu wie przecież, że aby pomalować jakieś pomieszczenie, to najpierw należy je dokładnie do tego przygotować. Jeśli ktoś zaczyna swą karierą malarską, albo chce dowiedzieć się tylko jak malować ściany, aby upiększyć swój pokój, powinien wiedzieć, iż najważniejszy jest wybór koloru, na jaki dane pomieszczenie chcemy wymalować. Wybór taki nie jest uzależniony tylko od naszego gustu. Należy wziąć pod uwagę również przedmioty, które w takim pokoju mają się znajdować, osoby, jakie w nim będą przebywały oraz widok, jaki rozlega się przed oknem.

Gdy już wybierzemy kolor, jakim zamierzamy malować ściany, musimy zaopatrzyć się w farby, wałki malarskie, kratki, bądź kuwety do oczyszczania wałka z nadmiaru farby, pędzle, taśmy maskujące, środek gruntujący, być może sprzęt szlifierski, narzędzia do nakładania gładzi, samą gładź szpachlową i niekiedy również tynk, narożniki i inne materiały. Wszystko w zależności od naszych potrzeb i wymagań, jakie stawia przed nami remontowane pomieszczenie.

Przed przystąpieniem do remontu należy wysprzątać pomieszczenie, to jest wynieść wszelkie meble, przedmioty z wnętrza, aby stało się ono dla nas tylko i8 wyłącznie miejscem pracy. Tak będzie nam po prostu łatwiej i nie ucierpią na tym nasze przedmioty. Kolejnym krokiem są oględziny całości pomieszczenia. Należy wypatrzeć wszelkie braki, sprawdzić, czy trzeba jeszcze nakładać tynk, prostować ściany, czy wyrównywać kąty. Może wystarczy położyć tylko gładź i ją wyszlifować przed malowaniem, a może tylko starczy zagruntować ściany przed przystąpieniem do samego malowania.

Po oględzinach wykonuje się wszelkiego rodzaju prace poprzedzające malowanie, tak, aby pozostało nam tylko nic innego jak malować ściany. Po tych wszystkich czynnościach mieszamy farbę, i malujemy. Być może trzeba jeszcze odciąć taśmą maskującą elementy ścian, sufit, albo ścianę jedną od drugiej, tego sobie również nie możemy żałować, gdyż jest to także bardzo ważne. Pamiętać należy, aby robić to dokładnie, zresztą każdą czynność należy starannie wykonać, aby efekt końcowy był niesamowicie piękny i zadowalający.

Podczas samego malowania należy pamiętać, aby odciąć to, co trzeba wpierw pędzlem, to jest głównie wszelkie rogi w kątach, aby farba je dobrze pokryła, następnie malujemy całe ściany wałkiem. Prowadzimy go od góry do doły w linii pionowej, starając się, aby farba pokryła całą ścianę równomiernie i by struktura wałka wyglądała znakomicie równo. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać, bo będą widoczne, gdy położona przez nas farba całkowicie wyschnie. Przeważnie ściany wymagają dwukrotnego co najmniej malowania, jednak nie jest to zasadą.

Po malowaniu ściany odklejamy taśmy maskujące jak najszybciej, aby nie doszło do stwardnienia farby, gdyż może ona nam się wtedy oszczerbić od ściany wraz z zrywaną taśmą. Myjemy sprzęt malarski, gdyż może się nam jeszcze przydać; należy pamiętać, aby zrobić to tak samo starannie, jak malowano ściany. Po wyschnięciu malowanej farby możemy już cieszyć się efektem własnej pracy i wprowadzić wszelkie meble i wyposażenie wnętrza do pomieszczenia, które jest zrobione na kolorowo przez na samych, szczęśliwych z kolejnego sukcesu.