Oświetlenie w domu i w pracy jest bardzo ważne i powinno być dobrane z rozmysłem. Jak zrobić to dobrze?
1. Rodzaje oświetlenia
2. Jak intensywne powinno być światło?
3. O czym pamiętać wybierając żarówki?
Co do zasady możemy wyróżnić trzy różne typy oświetlenia, które mamy w domu, a które pełnią zupełnie odmienne role. Zaliczają się do nich kolejno:
Intensywność oświetlenia zależy od jego rodzaju. W przypadku podstawowych źródeł, zarówno w pracy jak i w domu powinniśmy trzymać się żarówek o intensywności około 500 lumenów. Takie natężenie światła pozwala na swobodne poruszanie się i działanie w ramach wybranego pomieszczenia, nie jest jednak zbyt mocne i nie razi naszych oczu. Dla punktowych źródeł światła lepiej jest wybrać mocniejszą żarówkę - jej siła powinna zależeć od tego, gdzie chcemy ją umieścić oraz do czego ma nam służyć. Jeżeli jest osłonięta kloszem, jak na przykład ma się to w przypadku lampki, możemy wybrać dużą moc, podczas gdy światło odsłonięte powinno być dobrane tak, aby nie drażnić nam oczu.
Najsłabszym źródłem światła jest to nastrojowe, jednak możemy potraktować je również jako dopełnienie oświetlenia podstawowego. W takiej sytuacji należy dobrać moc żarówek wedle własnych preferencji. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.lights.com.pl/Kinkiety-biuro-249-12kp/ .
Jednak moc żarówki to nie wszystko. Poza natężeniem światła należy dobrać również jego barwę - najlepiej ciepłą, a także typ samej żarówki. Najdroższe w zakupie, jednak najtańsze w eksploatacji są żarówki LED - choć jedna może kosztować kilkadziesiąt złotych, to w zamian otrzymujemy pobór mocy na poziomie kilku watów, zamiast na przykład 40 czy 60. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także taśmy LED, które z powodzeniem da się stosować zamiast tradycyjnego żyrandolu czy lampek przy lustrze. Więcej znajdziesz na: https://www.lights.com.pl/Kinkiety-salon-pokoj-dzienny-249-1kp/ .