Wnętrza i Wykończenie

oświetlenie do domu i biura

Oświetlenie w domu i w pracy jest bardzo ważne i powinno być dobrane z rozmysłem. Jak zrobić to dobrze?

1. Rodzaje oświetlenia

2. Jak intensywne powinno być światło?

3. O czym pamiętać wybierając żarówki?

 

Rodzaje oświetlenia

Co do zasady możemy wyróżnić trzy różne typy oświetlenia, które mamy w domu, a które pełnią zupełnie odmienne role. Zaliczają się do nich kolejno:

  • podstawowe źródło światła, czyli najczęściej żyrandol na suficie. Jest to główne oświetlenie dla danego pomieszczenia, którego zadaniem jest rozjaśnić je w całości;
  • punktowe źródło światła, czyli wszelkiego rodzaju lampki i lampy stojące. Ten typ oświetlenia ma na celu ułatwić nam pracę i zapewnić mocne źródło, zdolne do ułatwienia czytania, pisania i innych rzeczy wykonywanych na przykład przy biurku czy przed lustrem;
  • rozproszone źródło światła, które odpowiada za tworzenie nastroju. Stanowią je wszelkiego rodzaju kinkiety, wpuszczane w podłogę lub sufit lampki LED i taśmy. Jest najsłabsze, ale jego zadaniem jest przede wszystkim sprawienie, że czujemy się odprężeni i zrelaksowani, a nie oświetlenie danego pokoju. Przykład oświetlenia nastrojowego znajdziesz na: https://www.lights.com.pl/Kinkiety-249k/ .

Jak intensywne powinno być światło?

Intensywność oświetlenia zależy od jego rodzaju. W przypadku podstawowych źródeł, zarówno w pracy jak i w domu powinniśmy trzymać się żarówek o intensywności około 500 lumenów. Takie natężenie światła pozwala na swobodne poruszanie się i działanie w ramach wybranego pomieszczenia, nie jest jednak zbyt mocne i nie razi naszych oczu. Dla punktowych źródeł światła lepiej jest wybrać mocniejszą żarówkę - jej siła powinna zależeć od tego, gdzie chcemy ją umieścić oraz do czego ma nam służyć. Jeżeli jest osłonięta kloszem, jak na przykład ma się to w przypadku lampki, możemy wybrać dużą moc, podczas gdy światło odsłonięte powinno być dobrane tak, aby nie drażnić nam oczu.

Najsłabszym źródłem światła jest to nastrojowe, jednak możemy potraktować je również jako dopełnienie oświetlenia podstawowego. W takiej sytuacji należy dobrać moc żarówek wedle własnych preferencji. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.lights.com.pl/Kinkiety-biuro-249-12kp/ .

O czym pamiętać wybierając żarówki?

Jednak moc żarówki to nie wszystko. Poza natężeniem światła należy dobrać również jego barwę - najlepiej ciepłą, a także typ samej żarówki. Najdroższe w zakupie, jednak najtańsze w eksploatacji są żarówki LED - choć jedna może kosztować kilkadziesiąt złotych, to w zamian otrzymujemy pobór mocy na poziomie kilku watów, zamiast na przykład 40 czy 60. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także taśmy LED, które z powodzeniem da się stosować zamiast tradycyjnego żyrandolu czy lampek przy lustrze. Więcej znajdziesz na: https://www.lights.com.pl/Kinkiety-salon-pokoj-dzienny-249-1kp/ .

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane