Wnętrza i Wykończenie

Jaki materiał na schody wewnętrzne będzie najlepszy? Takie pytanie pada często z ust ludzi budujących swoje własne gniazdo domowe. Wbrew pozorom, odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta, jak mogłaby się wydawać. Dziś postaramy się jednak pomóc tym wszystkim, którzy właśnie stanęli przed takim wyborem. Specjalnie dla was, omówimy dwa najpopularniejsze materiały przy produkcji schodów!

Klasyczne drewno

Pierwszym wyborem będzie ten najbardziej klasyczny – znane z domów waszych dziadków, czy nawet rodziców- drewno! Na samym początku warto zrozumieć, że nie każdy rodzaj tego materiału będzie nadawał się na schody do naszego domu. Drewno miękkie, takie jak sosna czy świerk niezbyt nada się do miejsc, gdzie natężenie ruchu jest wysokie. Jeżeli potrzebujecie czegoś, co wytrzyma próbę czasu, przyjcie się dokładnie dębowi, jesionowi czy nawet bukowi, które nie tylko są znacznie twardsze, ale także ich odporność na ścieranie jest znacznie wyższa! Wnętrze z takimi schodami będzie znacznie cieplejsze i przytulniejsze, co jest często cenione przez domowników. Niestety, wadą drewna jest to, że mimo faktu, że możemy dostosować je do praktycznie każdego wnętrza, to w porównaniu do kolejnego z omawianych materiałów, ich plastyczność ma swoje limity! Tak, więc jeżeli szukacie klasyki w waszym domu, to drewno będzie wręcz idealnym wyjściem!

Industrialna stal

Niektórzy z was mogą oczywiście preferować coś całkowicie innego niż na przykład schody wykonane ze stali nierdzewnej. Zdziwilibyście się, jak wielu inwestorów decyduje się właśnie na zaimplementowanie takiego zestawu w swoim domu! Stal jest bardzo wytrzymała i jednocześnie stosunkowo prosta w utrzymaniu, a co najlepsze, idealnie spisuje się we wnętrzach gdzie mamy do czynienia z małą ilością metrów kwadratowych. Przeciwnicy takiego rozwiązania mówią o tym, że stal sama w sobie jest bardzo nieprzyjemna i niemalże zimna w dotyku. Jednak to stal ma coś, co w drewnie można osiągnąć tylko w umiarkowanym stopniu – plastyczność. Kształt stopni, jak i balustrad może być naprawdę wymyślny, a nawet najbardziej zakręcone schody zaprojektowane przez nas mogą stać się prawdziwe!

 

Zielone schody stalowe Fontanot Clip

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materiału dla naszych schodów wewnętrznych jest kluczowy dla tego, jak postrzegane będzie nasze mieszkanie lub dom. Powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i to, czego oczekujemy od danego projektu. Czy to drewno, czy to stal — ważne, żeby to wam się podobało!