Instalacje elektryczne, wodne, oświetlenie, inne

Jak wiadomo funkcjonalność wnętrza, zależy w dużym stopniu od oświetlenia. Istotny jest tutaj właściwy dobór lamp i ich rozmieszczenie. Nie ma się zatem co dziwić, że architekci wnętrz przykładają do niego szczególną uwagę. Dotyczy to w zasadzie wszystkich pomieszczeń, jednak największe znaczenie ma tam, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, a złe wybory mogłyby utrudniać codzienne użytkowanie pomieszczenia.

 

Wnętrzem, które sporo zyskuje przy dobrze przemyślanym oświetleniu, jest salon i jadalnia. To tu zazwyczaj koncentruje się życie domowników oraz zaproszonych gości. Tu spotykają się podczas posiłków, spędzają wspólnie czas, relaksują się popołudniami. Ponieważ salon połączony z jadalnią jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, zaplanowane w nim oświetlenie nie powinno ograniczać się do lampy jednego typu.

Najlepsze oświetlenie do domu

Poszukując doskonałego oświetlenia do takiego wnętrza, warto zerknąć na asortyment producenta opraw oświetleniowych Azzardo. Znajdziemy wśród nich lampy różnego typu i wpisujące się w różne style architektury wnętrz. Modele nowoczesne, industrialne, skandynawskie i wiele innych mogą ozdobić salon i jadalnię, wprowadzając tym samym do nich niepowtarzalny klimat i umożliwiając komfortowe funkcjonowanie we wnętrzu. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się na omówienie oświetlenia tych pomieszczeń w oparciu o przykłady opraw oświetleniowych Azzardo.

Oświetlenie ogólne we wnętrzu

Rolą oświetlenia ogólnego jest równomierne doświetlenie całego wnętrza i umożliwienie wygodnego użytkowania pomieszczenia. Z oświetlenia ogólnego będziemy korzystać, prowadząc prace porządkowe, przyjmując gości oraz wtedy, gdy zapragniemy zrekompensować sobie niedobory światła słonecznego w okresie jesiennym i zimowym.

W roli takiego oświetlenia doskonale sprawdzą się oprawy wpustowe. Należy rozmieścić je równomiernie w podwieszanym suficie, pamiętając przy tym o wyborze odpowiedniej ilości opraw, co pozwoli na stworzenie funkcjonalnej instalacji świetlnej. Takie oświetlenie będzie stanowiło też doskonałe tło dla opraw z innych kategorii. Które lampy warto tu wybrać? Przykładem tych, które sprawdzą się bardzo dobrze, są lampy z serii Pablo, Caro i Linda.

Pamiętajmy jednak, że w roli oświetlenia ogólnego można też zamontować w salonie lampę wiszącą lub nawet kilka takich lamp, żyrandol albo duży plafon, który światłem skierowanym bezpośrednio w dół lub odbitym od sufitu skutecznie rozjaśni całe wnętrze. Przykładem tego ostatniego niech będzie lampa Rego 50, Jewel 90 czy Donut 91.

Oświetlenie funkcyjne nad stołem w jadalni

Współczesne aranżacje bardzo często przewidują osobne oświetlenie nad stołem w jadalni. Takie modne rozwiązanie doskonale sprawdza się w praktyce, co potwierdza wielu użytkowników. Pozwala na stworzenie przyjemnego klimatu podczas spożywania posiłków i nadaje efektowny wygląd ustawionym na stole potrawom. Przykładami opraw wiszących odpowiednich do zastosowania nad stołem są: Izza 4 Black, Capo, Sunset 3 oraz Bob. Wiele z nich daje możliwość regulacji wysokości, co znacznie ułatwia aranżację pomieszczenia.

Oświetlenie montowane nad stołem będzie w pełni funkcjonalne, jeśli inwestor zastosuje się do dwóch ważnych zasad. Pierwszą z nich jest montaż oprawy na odpowiedniej wysokości. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się lampy zawieszone 60 cm nad stołem. W przypadku większych opraw oraz stołów o dużym blacie wysokości możemy zwiększyć do 75 – 90 cm. Wybierając lampę, zwracamy też uwagę na to, by nie raziła w oczy siedzących przy stole biesiadników. Kształt lampy oraz ilość źródeł światła warto dopasować do wielkości i kształtu stołu.

Oświetlenie nad strefą wypoczynkową salonu

Dzielenie większego wnętrza na strefy funkcjonalne pociąga za sobą konieczność dostosowania oświetlenia do każdej z tych stref. Oprawy oświetleniowe mają w tym przypadku jeszcze jedną ważną funkcję – obok zastosowanych we wnętrzu materiałów oraz barw mogą stanowić jeden z elementów, które wydzielają daną strefę z całego pomieszczenia. Zaznaczają jej granicę i dostosowują się do pełnionej przez nią funkcji. Idąc tym tropem, nie trudno będzie się nam domyślić, że oświetlenie strefy wypoczynkowej powinno być spokojne, stonowane i stwarzać przyjemne warunki do relaksu.

W strefie wypoczynkowej montuje się zazwyczaj lampę wiszącą, która emituje światło o barwie ciepłej. Takie światło wpływa na nas relaksująco i pomaga się odprężyć. Będzie więc idealne w miejscu, gdzie liczymy na możliwość odpoczynku i regeneracji sił. W roli opraw, które mogłyby tu zagościć, sprawdzą się między innymi modele: Pipes, Quice 40, Astro, Hair czy Comet.

Na zakończenie…

Powyżej opisano najpopularniejsze typy oświetlenia, jakie możemy spotkać we współczesnym salonie połączonym z jadalnią. Niektórzy inwestorzy decydują się też na czwarty typ – oświetlenie dekoracyjne. W tym przypadku chodzi nie tyle o zapewnienie funkcjonalności wnętrza, ile podniesienia walorów wizualnych. Oświetlenie salonu i jadalni ma bardzo duże znaczenie praktyczne. Jako że jest to jedno z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń, jego funkcjonalność jest niezwykle istotna.

Zazwyczaj czytane