Różne, Porady

Narzędzia ręczne w warsztacie

Profesjonalny warsztat nie obejdzie się bez solidnie wykonanych narzędzi ręcznych, które umożliwią szybkie i precyzyjne wykonywanie prac. Klucze nasadowe, narzędzia do obróbki, śrubokręty, szczypce, kombinerki, obcęgi, łopaty, ściągacze, wkrętarki – to tylko niektóre z przykładów narzędzi ręcznych, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie

Narzędzia ręczne do warsztatu – jakie wybrać?

Właściciele warsztatów, kompletując narzędzia do swojego miejsca pracy, szukają akcesoriów, które przede wszystkim będą trwałe i zachowają swoje właściwości przez długi czas. To bardzo ważne zarówno w przypadku narzędzi ręcznych używanych na co dzień, jak i tych, z których korzysta się sporadycznie . Trwałe narzędzia ręczne, takie jak dostępne w tym sklepie, są wykonane z wysokojakościowej stali, odporne na intensywne użytkowanie, a przy tym wygodne w użytkowaniu i bezpieczne dla pracownika. Jakie inne właściwości powinny posiadać idealne narzędzia ręczne do warsztatu?

  • Ergonomiczne uchwyty

Zwiększają komfort użytkowania.

  • Antypoślizgowa powierzchnia

Ponieważ zapobiega ześlizgiwaniu się dłoni w czasie pracy, narzędzie jest bardziej stabilne.

  • Wyprofilowane części robocze

Zapewniają maksymalny komfort w trakcie wykonywania pracy i umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc.

  • Trwałe i wytrzymałe materiały

Dzięki wysokiej jakości materiałom użytym do ich wykonania, narzędzia nie tracą swoich właściwości, nawet podczas pracy na trudnym podłożu. W większości narzędzia wykonane są ze stali chromowo-wanadowej (Cr-V) i stali wysokostopowych.

Wybierając narzędzia ręczne do warsztatu, warto zwrócić uwagę na powyższe cechy. Ważne jest również wybieranie produktów z długim okresem gwarancji, który wynosi co najmniej 5 lat.

Wyposażenie warsztatu – co powinno się w nim znaleźć?

Nie sposób wymienić wszystkich niezbędnych akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Można jednak wskazać najważniejsze narzędzia ręczne, bez których trudno będzie wykonać jakąkolwiek pracę w warsztacie. W co warto zaopatrzyć warsztat?

  • Zestaw kluczy płaskich

Przy wyborze kluczy płaskich, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania narzędzi oraz ilość produktów w zestawie.

  • Zestaw kluczy nasadowych

Klucze nasadowe są tak samo istotne, jak klucze płaskie. W przypadku zakupu kluczy nasadowych, dobrze jest zainwestować również w grzechotkę, która dodatkowo ułatwi pracę. Niezbędne są popularne standardy kluczy nasadowych z kwadratami napędowymi ¼ cala, 3/8 cala, ½ cala.

  • Zestaw śrubokrętów

Śrubokręty przydają się do wykonania niemal każdej pracy. To punkt obowiązkowy każdego warsztatu.

  • Młotek

Warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwa różne młotki – jeden o większej wadze (ok. 1-2 kg) i drugi o wadze ok. 300-500 g - do drobniejszych prac.

  • Kombinerki

To właśnie przy ich użyciu można wykonywać czynności, które wymagają dużej siły fizycznej oraz mocnego chwytu. Polecane są kombinerki z hartowanymi indukcyjnie szczękami.

  • Wiertarka

Przy wyborze wiertarki, istotna jest moc urządzenia. Najlepiej, żeby była z zakresu 600-1000 W.

Wymienione narzędzia ręczne to podstawa wyposażenia każdego warsztatu. Tego rodzaju akcesoriów jest – rzecz jasna - dużo więcej. To od specyfiki warsztatu i rodzaju najczęściej wykonywanych prac zależy, jakiego typu przyrządy i urządzenia będą potrzebne w danym miejscu.

Oświetlenie warsztatu – równie ważne jak narzędzia

W przypadku warsztatów, szczególnie istotną kwestią, oprócz opisywanego wcześniej wyposażenia w narzędzia ręczne, jest również dbałość o dobrej jakości oświetlenie. Światło, które jest przyjazne dla oczu, należycie chroni wzrok i powoduje, że oczy nie meczą się tak szybko, jak przy szwankującym oświetleniu albo jego zupełnym braku. Wśród oświetlenia warsztatowego dominują latarki oraz lampy warsztatowe. Które lepiej wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Latarki są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu – bez problemu można je przenieść z miejsca na miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. Natomiast lampy warsztatowe dają stabilniejsze źródło światła, a praca przy nich jest wygodniejsza. Należy wybierać te modele, które nie emitują niestabilnego (migoczącego) światła. Najlepsze lampy wyposażone są w kilka źródeł światła w jednej obudowie. Są montowane przy suficie, co powoduje, że nie potrzebują dodatkowego wspomagania. Właśnie przez to, najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy wszystkie prace są wykonywane wewnątrz warsztatu.

Artykuł sponsorowany