Różne, Porady

malowanie drzwi

Wejściowe drzwi zewnętrzne to bardzo ważny element każdego domu. Będą na co dzień witać zarówno Ciebie, jak i Twoich gości. Dlatego też warto poświęcić im odrobinę uwagi. Ich renowacja nie jest czasochłonnym zadaniem, a może w wyraźny sposób odmienić nie tylko front Twojego domu, ale także wnętrze przedsionka. Wyjaśniamy jak zabrać się do malowania drzwi, która emalia do drewna będzie najlepsza i na co uważać podczas pracy.

 

Przygotowanie powierzchni

Jak w przypadku wszystkich projektów malarskich, ten etap jest kluczowy, aby osiągnąć efekt, który nie tylko świetnie wygląda, ale także trwa przez cały okres użytkowania drzwi zewnętrznych. W pierwszej kolejności zalecamy wyjęcie drzwi z zawiasów i ułożenie ich w bezpieczny sposób np. na nogach stołu lub specjalnych koziołkach. Układając drzwi na płasko, łatwiej będzie uzyskać gładkie wykończenie, dopracować szczegóły i ograniczyć ryzyko powstania zacieków. Trzeba także podkreślić, że do tego typu prac warto wybrać suchy i ciepły dzień, pamiętając przy tym, by nie rozpoczynać malowania w pełnym słońcu.

Następnie zalecane jest usunięcie z powierzchni drzwi wszelkich zbędnych elementów, takich jak: skrzynka na listy, uchwyty, zamek, klamka, metalowe zdobienia itp. Możesz je wyczyścić za pomocą specjalnego środka do tego typu materiału oraz zabezpieczyć przed korozją. Po tym usuń łuszczącą się farbę z drewna za pomocą skrobaka lub szczotki.

Naturalny materiał po zdrapaniu farby prawdopodobnie będzie wymagał lekkiego przetarcia papierem ściernym, zgodnie z kierunkiem słojów. Wszelkie sęki w drewnie należy pokryć roztworem do sęków za pomocą pędzla lub szmatki, co zapobiegnie przeciekaniu przez sęki naturalnych olejów i zabrudzeniu końcowego wykończenia. Kolejnym ważnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, odtłuszczenie jej oraz usunięcie całego kurzu i brudu.

Prace malarskie

Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do malowania. Tutaj kluczem jest dobra emalia do drewna. Wybierz produkt sprawdzonej marki, który tworzy gładkie, solidne powłoki o wysokich walorach dekoracyjnych. Taka farba powinna być odporna na wgniecenia, uderzenia oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zanim jednak nałożysz ja na drzwi, musisz zagruntować drewno specjalnym podkładem. Powinien on chronić drewno przed wilgocią oraz zwiększać przyczepność farby. Po jego wyschnięciu możesz przystąpić do nakładania emalii do drewna.

Drzwi zaleca się malować pędzlem, który pozwoli dotrzeć do wszystkich zakamarków, zwłaszcza jeśli malowany model ma liczne zdobienia lub nieregularną strukturę. Ważne, aby przestrzegać czasu schnięcia podanego na opakowaniu produktu. Do osiągnięcia zadowalających efektów zwykle należy nałożyć na drzwi przynajmniej dwie warstwy emalii do drewna.