Wnętrza i Wykończenie

Wnętrza naszego mieszkania lub domu mogą całkowicie zmienić swój charakter i styl poprzez ich pomalowanie. Z czasem, jeśli np. ktoś z mieszkańców pali nałogowo papierosy to na ścianach mogą pojawić się przebarwienia. Nawet w przypadku braku palacza w naszym domu, ściany co pewien czas wymagają odmalowania choćby z powodu promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie może zmienić wygląd ścian nawet, jeżeli okna nieruchomości nie wychodzą na wschód lub zachód.

Po odmalowaniu nasze pomieszczenia będą wyglądać zupełnie inaczej.

Co jest warte rozważenia przy poszukiwaniu farby, która będzie wykorzystywana do malowania domu lub mieszkania:

  • 1. Wiek użytkownika pokoju

Kolor w pokoju np. dziecka będzie inny niż ten, którym pomalujemy sypialnie rodziców. Dla chłopców, pokój może być jasno niebieski a dziewczynki może być różowy. Obecnie dostępna jest w sklepach szeroka paleta odcieni w tym różowego i niebieskiego. Wybierając odpowiedniego sprzedawcę, który ma wiele odmian i odcieni a także rodzajów farb dziecko może wybrać, taki kolor, który najbardziej mu odpowiada.

Ważne jest, aby do pokoju dziecięcego dobierać farby odporne na zmywanie w razie gdyby dziecko czymś ją pobrudziło.

  • 2. Rozmiar pokoju

Mniejsze pomieszczenia powinny być malowane na jaśniejszy kolor. Jeśli wybierzemy ciemne odcienie np. brązu lub czarnego, mały pokój nie będzie wyglądał bardzo zachęcająco. Jednak, gdy dobierzemy odcienie np. kremowej lub białej farby pojawi się efekt powiększenia pomieszczenia, mimo że nie ma w nim dużo miejsca.

  • 3. Korytarz, przedpokój

Korytarz również powinien być malowany na jasny kolor. Korytarz powinien sprawiać przyjemne wrażenie a nie osiągniemy tego malując go w ciemnym kolorze. Dostawcy farb mają wiele rodzajów odcieni rozjaśniających korytarz także klienci mają, w czym wybierać.

  • 4. Podobna kolorystyka


Mimo, że każdy pokój w mieszkaniu lub domu malujemy najczęściej innymi kolorami to muszą one być do siebie podobne. Wybierając farby, które nieznacznie różnią się kolorem w każdym pokoju powodujemy, że wyglądają unikalnie, ale nie wyglądają dziwnie.

  • 5. Farba warta swojej ceny

Podczas malowania dużych powierzchni warto wybrać farby, które nie wymagają kładzenia kilku warstw w związku z tym będzie to tańsze. Jeśli pod położenie jakiejś farby wymagane są, np. trzy warstwy to musimy zużyć jej więcej wymagane są, więc większe pojemności puszek, co zwiększa koszty w porównaniu do farby wymagającej jednej powłoki, która dobrze pokryje malowaną powierzchnię. Dostawca powinien zostać poproszony o informację, które z ich produktów nie wymagają kilku warstw.

W związku z tym nie będziemy musieli kupować farby wymagającej kilku warstw na ścianie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba poważnie rozważyć i przekalkulować wybór po wcześniejszej konsultacji ze sprzedającym.

Jeśli masz zamiar odmalować dom rodzinny lub mieszkanie warto przemyśleć opisane punkty.


Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane