Dla wielu zmywarka to urządzenie, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania. To nie tylko oszczędność czasu, ale i wody. Jednak sam wybór urządzenia nie jest prosty, gdyż na rynku jest ogromny wybór. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając dla siebie zmywarki idealnej.
Czy warto kupić zmywarkę?
Wiele osób, zanim w ogóle zacznie się rozglądać za zmywarką, z pewnością będzie chciało sobie odpowiedzieć na pytanie o to, czy na pewno potrzebuje takiego urządzenia. Warto więc poznać wady i zalety tego typu sprzętów, by wiedzieć, czy zakup jest koniecznością.
Minusem zmywarek jest ich cena. Na początku trzeba ponieść spory wydatek, chociaż oczywiście warto szukać okazji, zaglądając na strony z porównywarkami cen, jak www.homebook.pl/produkty/zmywarki. Wiele osób jako wadę używania zmywarek zalicza dodatkowe zużycie prądu, jednakże w domach, w których woda ogrzewana jest bojlerem – w zasadzie to jest to niższy koszt. Jako kolejny minus należy zaliczyć to, że zabiera miejsce w kuchni, a także generuje hałas. Ponadto nie każde naczynia nadają się do mycia w zmywarce, a inne często najpierw trzeba przepłukać.
Mimo powyższych wad warto kupić zmywarkę z kilku innych powodów. Przede wszystkim oszczędza nasz czas i wodę. Myjąc w zmywarce otrzymujemy czyste, lśniące i zdezynfekowane naczynia. Nie musimy ich wycierać ścierką kuchenną – zmywarka je suszy, pozbawiając zacieków. Zmywając w zmywarce nie narażamy naszych dłoni na kontakt z chemią, prezentują się znacznie ładniej.
Rodzaje zmywarek
Zmywarki możemy podzielić na dwa rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Nie różnią się sposobem działania, a w zasadzie możliwościami aranżacyjnymi, jakie dają.
Zmywarki wolnostojące można postawić niemalże w każdym miejscu. W wielu modelach da się zdjąć górną pokrywę i położyć na zmywarce taki sam blat, jak na meblach. Jednakże wadą takich sprzętów jest to, że wyróżniają się w ciągu kuchennym. Panel sterowania jest widoczny, co dla wielu jest nieestetyczne.
Inaczej sprawa się ma ze zmywarkami do zabudowy. Tutaj front i blat mogą być identyczne jak w ciągu mebli kuchennych, dzięki czemu zmywarka jest kompletnie niewidoczna. Zwłaszcza, jak wybierze się model ze zintegrowanym panelem sterowania.
Jaką wielkość zmywarki wybrać?
W zasadzie pod pojęciem wielkość zmywarki rozumieć należy jej szerokość, a także pojemność. Urządzenie należy dobrać do posiadanego miejsca w kuchni, a także potrzeb. W sprzedaży dominują sprzęty o szerokości 45 i 60 centymetrów. Jeśli mamy liczną rodzinę lub sporo gotujemy, najlepiej zrobimy stawiając na tę szerszą. W przeciwnym wypadku będziemy musieli włączać zmywarkę nawet 2 razy dziennie.
Inaczej sprawa się ma z pojemnością. Przez wielu producentów podawana jest jako ilość kompletów naczyń, które można umyć naraz w zmywarce. Czym jest ów zestaw? To duży, mały i głęboki talerz, a także szklanka i zestaw sztućców dla jednej osoby. Nie jest to oczywiście do końca miarodajny parametr, bowiem w zmywarce myjemy również miski, salaterki, garnki, kubki i wiele, wiele innych naczyń. Jednakże do samego porównania sprzętów o tej samej szerokości – wystarcza.
Wnętrze komory zmywarki – na co zwrócić uwagę?
Zapewne wiele osób, które mają wybrane kilka modeli o tej samej szerokości i pojemności, zastanawia się, czym one się różnią. Najczęściej po prostu wnętrzem zmywarki. Wbrew pozorom to bardzo istotna rzecz, bowiem wpływa na funkcjonalność urządzenia.
Wybierając zmywarkę warto sprawdzić, czy kosze są na kółkach, czy na prowadnicach, zdecydowanie lepsza jest pierwsza opcja. Znaczenie ma również możliwość regulacji ich wysokości. Kolejną istotną kwestią są przegródki i półki w koszach. Muszą pozwalać na ułożenie naczyń i sztućców o różnych kształtach i wielkościach. Dobrze, gdy są składane lub wyjmowane. Wiele osób chwali sobie również specjalną szufladę na sztućce.
Jakie programy w zmywarce są ważne?
Ostatnią kwestią istotną przy zakupie zmywarki jest to, jakie ma programy. Ważne jest, by była wyposażona w program do szybkiego mycia lekko zabrudzonych naczyń, a także w higieniczny – myjący w wysokiej temperaturze. Przyda się również program delikatny, a także eco – zużywający mało wody i energii, ale trwający dość długo. Na rynku są również modele z „inteligentnym systemem”. Sam rozpoznaje siłę zabrudzeń i dobiera właściwą temperaturę, a także ilość detergentu, czy długość mycia.